Jak skutecznie dbać o protezę zębów?

Proteza zębów to popularne rozwiązanie oferowane osobom, u których występują braki w uzębieniu. Choć kojarzona jest zwykle z seniorami (a to ze względu na ubytki wynikające po prostu z naturalnego starzenia się organizmu), to może ją nosić każdy, u kogo doszło do utraty zębów, np. z powodu wypadku czy konieczności usunięcia zepsutego zęba. Gabinet stomatologiczny zaleca noszenie protez nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim w celu wsparcia pozostałych zębów i swobody w spożywaniu jedzenia. Posiadanie protezy wiąże się z koniecznością prawidłowego dbania o nią. W tym artykule zebraliśmy kilka wskazówek, których warto się trzymać, chcąc cieszyć się swoją sztuczną szczęką na dłużej.

Regularne mycie protezy to konieczność!

O zęby należy dbać i to w każdej formie. Jeżeli więc posiadasz protezę dentystyczną, nie zapominaj o jej myciu. Rezygnacja z tej czynności może doprowadzić chociażby do chorób dziąseł. W gabinecie dentystycznym Aldent zalecamy, by czyścić ją po każdym posiłku. W ten sposób ogranicza się ryzyko osadzania się bakterii. Jeśli jednak jest to niemożliwe, to po jedzeniu dobrze jest opłukać ją pod bieżącą wodą, a dokładne czyszczenie przeprowadzać co najmniej raz dziennie.

 

Proteza powinna być dokładnie wyczyszczona z każdej strony – najlepiej używać do tego specjalnej dwustronnej szczoteczki o delikatnym włosiu, które zostało zaprojektowane tak, aby dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Warto też wybierać środki czyszczące stworzone z myślą o protezach dentystycznych. Dostępne są w formie past, proszków i tabletek do rozpuszczania w wodzie. Znajdziesz je w aptekach i w wybranych drogeriach.

 

Podczas mycia należy uważać na temperaturę wody. Zbyt gorąca może doprowadzić do zniekształcenia się niektórych elementów.

Inne przydatne sposoby na to, jak zadbać o swoją protezę dentystyczną

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale protezę powinno się zdejmować na czas snu. W jaki sposób najlepiej ją przechowywać? Dla niektórych odpowiedź może okazać się zaskoczeniem… Proteza w szklance z wodą to dość popularny obraz znany z reklam i filmów, jednak w każdym gabinecie stomatologicznym usłyszysz, że to błąd! Wilgotne środowisko sprzyja bowiem rozwojowi bakterii oraz grzybów. W dodatku ewentualne resztki pokarmu zyskują doskonałe warunki do psucia się. Jedynym właściwym sposobem na jej przechowywanie jest suchy pojemnik. Po wieczornym umyciu protezy należy ją dokładnie osuszyć i dopiero wtedy schować. Oczywiście takie pudełko powinno być również systematycznie czyszczone, aby pozbyć się z niego np. kurzu.

 

Nawet jeżeli nosisz protezę całkowitą, to nie zapominaj o myciu swojej jamy ustnej! Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, jak ważne jest czyszczenie języka. Zachęcamy także do masowania dziąseł miękką szczoteczką.

 

Pacjenci, którzy stosują się do powyższych wskazówek, mogą cieszyć się zdrową jamą ustną oraz protezą w bardzo dobrym stanie. Staranne dbanie o nią może sprawić, że sztuczna szczęka posłuży Ci z powodzeniem kilka długich lat.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat protez, a może zamierzasz wymienić obecną na nowy model? Odwiedź gabinet dentystyczny Aldent. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.