PL EN
30 kwietnia 2020

Od czego zależy wybór protezy zębów?

Wizyta u protetyka kojarzy się […]

Wizyta u protetyka kojarzy się przeważnie z perspektywą wstawienia sztucznej szczęki. Tymczasem specjaliści w tej dziedzinie pomagają także osobom z pojedynczymi brakami w uzębieniu. Co decyduje o tym, jakie rozwiązanie protetyczne powinno zostać zastosowane w konkretnym przypadku?
 
Piękny uśmiech wcale nie musi być zasługą naturalnego uzębienia. Rozwój technologii stomatologicznej sprawił, że uzupełnienia protetyczne lub protezy zębowe wyglądają niemal identycznie jak zęby stałe. Wybór właściwego rozwiązania nie jest jednak prosty. W Aldent – klinice dentystycznej we Wrocławiu pomagają w tym działania z zakresu protetyki czynnościowej. Specjalista ocenia m.in. stan stawów skroniowo-żuchwowych i pracę mięśni odpowiedzialnych za ruchy żuchwy. Dodatkowo sprawdza warunki zwarciowe, aby zapobiec ewentualnemu ścieraniu lub zgrzytaniu zębów.
 
Procedura okazuje się szczególnie przydatna przy pełnej wymianie uzębienia, choć pojedyncze luki też wpływają na zmiany w jamie ustnej. Do niekorzystnych skutków braku protezy należy przemieszczanie się zębów sąsiadujących, wysuwanie zębów przeciwstawnych czy zmniejszenie odporności na choroby przyzębia. Postępująca wada zgryzu utrudnia mówienie, a nawet może przyczynić się do pojawienia się kłopotów trawiennych. Dzięki postawionej diagnozie można płynnie przejść do wyboru odpowiedniego środka zaradczego.

Uzupełnienia protetyczne na pojedyncze braki w uzębieniu

Po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania protetyk wybiera najlepszy wariant. Zróżnicowanie w dostępnych na rynku rozwiązaniach jest ogromne. Wiele zależy od skali występującego problemu. Najmniej inwazyjne są uzupełnienia protetyczne. Obejmują zabiegi odtwarzające utraconą część zęba lub mają za zadanie wypełnić pojedynczą lukę. Zalicza się do nich np. wkłady koronowe, licówki czy mosty protetyczne.

 

Korony zębowe – pełnoceramiczne lub porcelanowe – są bardzo rozpowszechnionym stałym uzupełnieniem protetycznym, które często stosuje się zamiennie do plomby, szczególnie przy dużych ubytkach. Gdy głównym problemem jest mocno zdeformowany kształt zęba, nakłada się specjalne płytki, czyli licówki. Nie można ich jednak wykorzystywać u osób z chorobami dziąseł. Warto wspomnieć również o moście protetycznym, który ma cechy typowe zarówno dla uzupełnienia, jak i dla stałej protezy. Umieszcza się go na zdrowych zębach lub implantach, co umożliwia wypełnić więcej niż jedną lukę w uzębieniu.

Bezzębie – proteza ruchoma czy stała?

Specjaliści w dziedzinie protetyki z Aldent – gabinetu stomatologicznego we Wrocławiu są w stanie pomóc także wtedy, gdy zakres potrzebnej interwencji jest znacznie szerszy. Do protez ruchomych zalicza się m.in. protezy szkieletowe oraz nakładkowe. Zastosowanie pierwszego rodzaju umożliwia maksymalne odtworzenie naturalnego przenoszenia sił żucia. Metalowa konstrukcja w postaci klamer, zatrzasków lub zamków jest wytrzymała i montuje się ją na zdrowych zębach, co zmniejsza obciążenie dziąseł.

 

Trwałą alternatywą są stałe protezy, które stosuje się często przy wystąpieniu całkowitego bezzębia. W pierwszym okresie noszenia sztucznej szczęki stabilność jest nieco zmniejszona, dlatego warto stosować kremy mocujące. Z czasem jama ustna zaczyna się przyzwyczajać do obcego ciała, a żucie oraz mówienie staje się coraz bardziej naturalne. Proteza osiąga najlepszą stabilność, gdy jest zamontowana na najmniej czterech implantach, co jednak znacząco podwyższa koszt usługi.
 
Cena często jest decydującym czynnikiem przy wyborze protezy lub uzupełnienia protetycznego. W Aldent – klinice dentystycznej we Wrocławiu stomatolodzy zawsze prezentują zalety i wady adekwatnych do zastosowania w danym przypadku rozwiązań. Na całkowity koszt usługi wpływ ma przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego została wykonana proteza lub uzupełnienie oraz stopień skomplikowania zabiegu. W wielu sytuacjach warto rozważyć droższe rozwiązanie, ponieważ jedna poważna inwestycja pozwala cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat.


Aldent