Stomatologia zachowawcza
Zadbaj o zdrowie swoich zębów i dziąseł!
Stomatologia zachowawcza pomaga zapobiegać oraz leczyć skutki występowania próchnicy. Jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się metodami zabezpieczenia przed bólem oraz utrzymaniem naturalnego koloru i kształtu zębów.
Wybielanie zębów
Wybielanie zębów to zabieg, który pozwala w bezpieczny sposób poprawić kolor zębów i pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku picia kawy, czerwonego wina czy palenia papierosów. Jest to możliwe dzięki utlenianiu przebarwień przez aktywne formy tlenu, powstające ze składników preparatów wybielających. Zabieg powinien jednak zostać poprzedzony wcześniejszą wizytą stomatologiczną, oceniającą stan zębów i przyzębia. Przed wybielaniem konieczne jest między innymi usunięcie kamienia nazębnego, usunięcie i wypełnienie ubytków próchnicowych czy naprawa nieszczelnych wypełnień. Nasz gabinet stomatologiczny ma w ofercie zarówno wybielanie zębów żywych, jak i martwych
Wybielanie zębów metodą nakładkową polega najpierw na pobraniu wycisku łuku zębowego, na podstawie którego technik w laboratorium wykonuje indywidualną nakładkę na zęby. Następnie pacjent otrzymuje gotową nakładkę wraz z żelem wybielającym w postaci strzykawki do nakładania na nakładkę. Do wybielania domowego przeznaczone są preparaty o niższych stężeniach środków utleniających w porównaniu z tymi używanymi w gabinecie, a na efekt ich działania trzeba poczekać dłużej.
Wybielanie zębów martwych
Zdarza się, że martwe zęby są intensywnie przebarwione. Najczęściej jest to spowodowane nieusunięciem resztek tkanki miękkiej z komory. Także niewykryte urazy zęba mogą skutkować jego obumarciem i w konsekwencji przebarwieniem.
Dzięki nowoczesnym technologiom stomatologicznym można wybielać także zęby martwe, jednak aby zabieg był w pełni bezpieczny dla zdrowia, lekarz musi najpierw określić, czy ząb ma prawidłowe wypełnienie kanału oraz czy nie występuje stan zapalny. Jest to istotne, ponieważ odpowiednio wypełniony kanał zapobiega przenikaniu substancji wybielającej do środka zęba wzdłuż kanału. W niektórych przypadkach ząb trzeba najpierw wyleczyć kanałowo. Po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, można przystąpić do wybielania.
Powodzenie zabiegu wybielania zębów martwych zależy głównie od przyczyn, które spowodowały przebarwienie, dlatego w większości przypadków dentysta musi dokładnie zbadać pacjenta i określić co można zrobić. Wybielanie zębów martwych, zwane też wybielaniem wewnętrznym polega na umieszczeniu we wnętrzu zęba materiału wybielającego. Najpierw usuwa się materiał wypełniający w koronie, a następnie w ciągu cyklu wizyt wkład wybielający jest kilkukrotnie wymieniany, aż do uzyskania pożądanego efektu.