PL EN

Ortodoncja

Zadbaj o zdrowie swoich zębów i dziąseł!

Zakres opieki ortodontycznej:

 • profilaktyka wad zgryzu
 • leczenie aparatami ruchomymi dzieci
 • leczenie aparatami stałymi dzieci i dorosłych

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu, czyli potocznie mówiąc prostowaniem zębów.

Piękne i proste zęby są elementem harmonii i piękna twarzy. Uśmiech to sposób na poprawienie naszego wyglądu i samopoczucia. Zyskuje się pewność siebie w kontaktach z innymi ludźmi, w pracy i w życiu osobistym.

Leczeniem ortodontycznym można skorygować ustawienie zębów w każdym wieku.

U dzieci leczenie przebiega zazwyczaj szybciej, gdyż wada nie jest jeszcze w dużym stopniu rozwinięta.

U dorosłych wady są zazwyczaj bardziej skomplikowane i złożone, dlatego stosuje się wyłącznie aparaty stałe. Dorośli mający problemy ze zgrzytaniem, ścieraniem się zębów, czy nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego, również powinni poddać się konsultacji ortodontycznej.

Nieleczone wady zgryzu mogą powodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, zaburzenia wymowy, oddychania, a przede wszystkim prowadzą do próchnicy i chorób przyzębia.

W trakcie leczenia ortodontycznego trzeba zwrócić większą uwagę na utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej. Należy dokładnie i systematycznie szczotkować zęby pastą z fluorem, stosować płyny do płukania jamy ustnej i ograniczyć pokarmy z cukrami, które predysponują do rozwoju próchnicy.

Pierwsza wizyta ortodontyczna

Jest to konsultacja, na której lekarz bada pacjenta i wstępnie ocenia istniejącą wadę zgryzu. Omawiany jest z pacjentem problem, z którym się zgłosił i jego oczekiwania związane z leczeniem ortodontycznym. Wykonywane są zdjęcia fotograficzne i pobierane wyciski. Badana jest czynność oddychania, połykania, mowy, oceniane rysy twarzy i funkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Przedstawiany jest wstępny plan leczenia. Pacjent jest kierowany na specjalistyczne zdjęcia rentgenowskie.

Druga wizyta ortodontyczna

Po analizie zdjęć RTG, modeli diagnostycznych i zdjęć fotograficznych przedstawiany jest szczegółowy plan leczenia i kosztorys. Na następnej wizycie jest montowany aparat stały lub wręczany aparat ruchomy.

Krótki poradnik

 • leczenie ortodontyczne to jest leczenie nie tylko krzywych zębów, ale całego narządu żucia, dlatego bardzo rzadko zakłada się aparat tylko na jeden łuk,
 • po założeniu aparatu stałego pojawia się ból zębów – trwa on kilka dni i zazwyczaj nie wymaga zażywania tabletek przeciwbólowych,
 • należy unikać twardych pokarmów i stosować miękką dietę, zwłaszcza zaraz po założeniu aparatu stałego,
 • na otarcia błony śluzowej można stosować specjalny wosk ochronny,
 • aparaty ruchome wymagają systematycznego noszenia,
 • w trakcie leczenia aparatem stałym bardzo często wymagane jest noszenie wyciągów międzyszczękowych, które pacjent musi sam zakładać,
 • czasami wymagane jest usunięcie zębów, ale jest to bardzo wnikliwie badane i traktowane jako ostateczność,
 • leczenie stomatologiczne jest możliwe w trakcie leczenia ortodontycznego i nie należy z tym zwlekać,
 • po leczeniu ortodontycznym zawsze następuje leczenie retencyjne, które trwa mniej więcej tak samo długo co właściwe leczenie ortodontyczne.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Szczegółowe informacje:
Polityka prywatności
Polityka cookies

Zamknij okno

Aldent