Protetyka – przegląd dostępnych możliwości

Rodzaje podstawowych prac protetycznych

Skala zdiagnozowanego problemu często decyduje o tym, które rozwiązanie zostanie zaproponowane w gabinecie stomatologicznym. Co należy do podstawowych prac protetycznych i może być zrealizowane we wrocławskich klinikach Aldent?
 
Montaż protezy szkieletowej

Umieszcza się ją w celu uzupełnienia ubytków powstałych za sprawą zaawansowanej próchnicy albo przy wystąpieniu poważnych chorób przyzębia. Konstrukcja protezy szkieletowej umożliwia przymocowanie jej za pomocą klamer oraz zaczepów i zatrzasków na zdrowych zębach. Składa się zarówno z elementów metalowych (szkielet protezy) oraz akrylowych (widoczne protezy zębów).
 
Wykonanie korony

Pacjent do wyboru ma trzy możliwości: koronę metalową, pełnoceramiczną i cyrkonową. Ostatnie dwa rozwiązania są droższe, ale za to nie powodują reakcji uczuleniowej i wyglądem są zbliżone do naturalnego szkliwa, czego z pewnością nie można napisać o metalowym wariancie. Porcelanowe korony mogą być jednak mało odporne na pękanie, z kolei słabością cyrkonu jest nadmierna twardość tworzywa, mogąca wywołać ścieranie innych zębów.
 
Montaż wkładu koronowo-korzeniowego

Praca protetyczna wymagająca późniejszego wykonania korony. Opis dostępnych wariantów zacząć należy od przybliżenia wkładu standardowego, który znajduje zastosowanie, jeżeli dentysta stwierdził zachowanie znacznej ilości twardych tkanek zęba. Standardowe wkłady są produkowane głównie ze stopów, wzmocnionych kompozytów lub ceramiki.
 
Alternatywą jest wkład lany laboratoryjny. Jego wykonywaniem zajmuje się technik protetyczny na podstawie pobranego przez stomatologa wycisku zęba. Utwardzany jest cementem adhezyjnym. Może posiadać od 1 do 3 korzeni, co oczywiście wpływa na cenę. Trzecią opcją jest wkład z włókien szklanych, który nie zawiera metalu i łatwo jest go wyjąć, gdy wymagane jest przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego.

Protezy elastyczne – komfort noszenia przez cały dzień

Do mniej standardowych rozwiązań należy montaż protez elastycznych, które wykazują większą wytrzymałość od przedstawionych wcześniej propozycji. Mocowanie na klamrach sprawia, że dziąsła nie są narażone na ryzyko podrażnienia. Do ich konserwacji używa się specjalnych past. Codzienna pielęgnacja umożliwia zapobiec pojawianiu się przebarwień oraz sprzyja trwałości elastycznej protezy.
 
Proteza acetalowa

To nowoczesna forma protezy szkieletowej wykonana z termoplastycznego acetalu, zastępującego konstrukcję metalową. Pod względem estetycznym znacznie bardziej przypomina naturalną szczękę lub żuchwę. Proteza acetalowa jest półelastyczna, odporna na zginanie i odkształcenia oraz jest uznawana za wygodniejszą w codziennym użytkowaniu.
 
Protezy akronowe

Protezy wykonane z akronu to jedna z nowości w gabinetach stomatologicznych. Ze względu na dobór tworzywa świetnie dopasowują się do kształtu jamy ustnej. Akron jest bezzapachowy i bezsmakowy, a w dodatku biokompatybilny. Protezy te są doskonałym rozwiązaniem przy częściowym braku zębów, gdy pacjentom zależy na osiągnięciu efektu maksymalnej naturalności wyglądu uzupełnienia. Nie powinny powodować także odruchu wymiotnego podczas nakładania, który niestety występuje czasem u posiadaczy protez szkieletowych z akrylu.
 
Protezy na implantach

To działanie na granicy protetyki oraz implantologii stosowane przy zdiagnozowaniu u pacjenta problemów z ubytkiem masy kostnej. Ze względu na stopień skomplikowania oraz cenę materiału niezbędnego do mocowania protezy na czterech implantach usługa podlega indywidualnej wycenie.
 
Oferta gabinetów stomatologicznych Aldent Wrocław zawiera znacznie więcej możliwości z zakresu protetyki (np. zakładanie licówek lub nakładów). Zachęcamy do kontaktu w celu konsultacji lub umówienia wizyty. Z pewnością dobierzemy rozwiązanie, które nie tylko pozwoli pozbyć się problemu, ale i będzie dopasowane do aktualnych możliwości finansowych.