Wybierz z nami klej do protez

Proteza musi być i wygodna, i stabilna. Mowa tu przecież o komforcie towarzyszącym nie tylko jedzeniu, ale również mówieniu. Źle zamocowane uzupełnienie protetyczne może przyczynić się nie tylko do nieprzyjemnego uczucia towarzyszącego codziennym czynnościom, ale – w radykalnych przypadkach – nawet do trwałego uszkodzenia dziąseł czy podniebienia. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego mocowania do protezy. W niniejszym wpisie przyjrzymy się sposobom dopasowywania klejów do protez dostosowanych do indywidualnych preferencji oraz potrzeb pacjentów.

 

Nowe protezy stomatologiczne  są zaprojektowane tak, aby odpowiadały   do kształtom oraz wielkości szczęki lub żuchwy, ale niekiedy dochodzi do poluzowania i przemieszczenia podczas mówienia, czy jedzenia. W takiej sytuacji klej może pomóc w utrzymaniu protezy na swoim miejscu, co pozwala na zachowanie komfortu podczas wykonywania codziennych czynności.

Rodzaje klejów do protez: krem, proszek oraz żel

Krem do protez nakłada się bezpośrednio na protezę, zgodnie z instrukcjami producenta. Preparaty mają różne właściwości pod kątem trwałości, ale zazwyczaj utrzymują protezę na miejscu przez wiele godzin, co przekłada się na całodzienną wygodę.

 

Proszek do mocowania to produkt, który stosuje się na protezę po umieszczeniu jej w jamie ustnej. Po nałożeniu preparatu na płytę protezy i kontakcie ze śliną, substancje zawarte w proszku zaczynają reagować, co owocuje pęcznieniem. Proszek tworzy tym samym warstwę spajającą protezę z dziąsłem. Dzięki temu procesowi proteza jest utrzymywana na swoim miejscu nawet przez długi czas.

 

Ostatnią opcją jest żel – działa on na identycznej zasadzie co krem. Jedyną różnicą mogą być właściwości preparatu wpływające m.in. na przyjemne uczucie chłodu na podniebieniu czy złagodzenie obrzęku wynikającego z wcześniej przemieszczającej się protezy.

 

Ważnym czynnikiem determinującym wybór kleju do protez, jest jego długość działania. Niektóre preparaty są trwalsze niż inne, co oznacza, że ​​utrzymują protezę na miejscu przez dłuższy czas. Jeśli planujemy spędzić długi dzień poza domem lub prowadzimy aktywny tryb życia, warto wybrać klej o większej trwałości. Należy jednak pamiętać o tym, iż niektóre kleje mogą być trudne do usunięcia, co może prowadzić do uszkodzenia protezy.

Jak usunąć klej do protez?

Proteza nie powinna znajdować się w jamie ustnej przez całą dobę. Należy wyciągać ją na noc, wskazane są również kilkugodzinne przerwy w ciągu dnia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się  otarć, stanów zapalnych, aft, nieprzyjemnego zapachu z ust i dyskomfortu, a w krańcowych przypadkach nawet infekcji bakteryjnych. W tym celu należy poluzować wypełnienie protetyczne poprzez osłabienie kleju. Idealnie nadaje się do tego ciepła woda. Wystarczy wziąć niewielką ilość cieczy do ust i zatrzymać ją tam przez kilka sekund, a następnie delikatnie poruszać protezą. Powinna być poluzowana i dać się wyciągnąć. W przeciwnym razie trzeba powtórzyć proces płukania ust ciepłą wodą.

 

Resztki kleju na dziąsłach i protezie można usunąć za pomocą wacika nasączonego przegotowaną wodą lub jadalnym olejem. Dokładne usunięcie pozostałości preparatu zapobiega infekcjom i dyskomfortowi, nie należy tego więc bagatelizować.

 

Wybór odpowiedniego kleju do protez jest kluczowy dla zapewnienia wygody i trwałości podczas użytkowania protezy. Warto wziąć pod uwagę rodzaj kleju, jego trwałość, łatwość stosowania, wrażliwość na składniki oraz zasięgnąć porady dentysty. Dzięki tym czynnikom można znaleźć klej do protez, który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i zapewni komfort przez cały dzień.