Wigilijne potrawy a zdrowie zębów

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu okazja, aby spotkać się z bliskimi przy wspólnym stole. Choć wiele rodzin z biegiem lat wypracowało swoje własne, małe tradycje związane z tym okresem w roku, to jednak wedle zwyczaju na talerzach powinny pojawić się określone potrawy. Warto wiedzieć, na co uważać i jak dbać o higienę jamy ustnej w tym szczególnym czasie, aby uniknąć rozwoju próchnicy czy w skrajnych przypadkach – wizyty na doraźnej pomocy stomatologicznej. Gabinet stomatologiczny Aldent przygotował kilka przydatnych porad. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!

Cukier, czyli wróg numer jeden

Wiele osób na czas świąt rezygnuje ze swojej diety i pozwala sobie na drobne przyjemności: rozmaite ciasta, czekoladowe mikołaje, cukierki wiszące na choince, słodkie napoje i alkohole. Oczywiście można pozwolić sobie na wszystko, ale należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Po zjedzeniu sernika, piernika czy innych przysmaków, konieczne jest dokładne umycie zębów. Pozostałości jedzenia, a zwłaszcza tego z zawartością białego cukru, są świetnym środowiskiem do rozwoju bakterii i powstawania próchnicy. Warto więc po każdym większym posiłku udać się do łazienki i dokładnie wyszorować zęby szczoteczką lub chociaż użyć płynu do płukania jamy ustnej.

 

Być może nie wiesz, ale ślina jest w stanie wymyć cukier. Gabinet dentystyczny Aldent zachęca więc do zabrania na kolację wigilijną bezcukrowej gumy do żucia, która nie tylko pobudzi wytwarzania śliny, ale i wyrówna pH w jamie ustnej. Dobrym nawykiem jest także częste picie wody.

Na co jeszcze uważać, zasiadając do wigilijnego stołu?

Oprócz szkodliwego dla zębów cukru, na stole wigilijnym czyhają również inne niebezpieczeństwa. Warto uważać zwłaszcza na ryby, a dokładniej – na ich ości. Należy precyzyjnie oddzielać mięso od szkieletu, najlepiej przy dobrym oświetleniu. Zbyt szybkie jedzenie karpia może skończyć się utknięciem ości w dziąśle czy podniebieniu.

 

Częstym elementem na bożonarodzeniowym stole są też orzechy. Przestrzegamy przed rozłupywaniem ich skorup przy pomocy własnych zębów, jeśli nie chcesz odwiedzać gabinetu stomatologicznego tuż po świętach. Takie zachowanie może skończyć się uszkodzeniem szkliwa i ukruszeniem zęba.

 

Na świątecznym stole nie może zabraknąć maku pod postacią kutii, makiełek lub makowca. Ten przysmak bywa jednak przyczyną bólu zębów. Drobne ziarenka bardzo łatwo dostają się w przestrzenie międzyzębowe. Warto zatem dokładnie się ich pozbyć – jeśli szczoteczka do zębów sobie z tym nie radzi, dobrym rozwiązaniem może okazać się nić dentystyczna lub specjalne szczoteczki do czyszczenia tych przestrzeni.

 

Zachęcamy do regularnego umawiania się na wizyty w gabinecie dentystycznym i do dbania o regularną higienę jamy ustnej. Wiemy, że pacjentom zdarza się zapomnieć umyć zęby na wieczór. Oczywiście takie jednorazowe pominięcie nie wpłynie znacząco na stan zdrowia uzębienia, ale zbyt częste opuszczanie tej czynności, może już przynieść bolesne konsekwencje. Pilnowanie tych dwóch niezwykle ważnych działań zmniejsza ryzyko mierzenia się z niespodziewanym bólem zęba.

 

W tym miejscu chcielibyśmy także złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Bożego Narodzenia wszystkim naszym pacjentom oraz czytelnikom. Niech będzie to spokojny i radosny czas – spędzony w zdrowiu i w gronie najbliższych!