Poznaj rodzaje implantów stomatologicznych

Gdy w jamie ustnej pojawią się pierwsze zęby stałe, dzieci często słyszą, że od tej pory muszą starannie dbać o swoje uzębienie, ponieważ musi ono wystarczyć im na całe życie. Na szczęście stomatologia zna kilka rozwiązań, które są w stanie pomóc pacjentom po utracie zęba (wynikającej np. z urazów mechanicznych). Jednym z nich są implanty. W gabinecie dentystycznym Aldent zajmujemy się leczeniem implantologicznym, a w tym artykule zebraliśmy informacje na temat różnych rodzajów implantów, uwzględniając podział na: materiał ich wykonania, czas użytkowania, sposób mocowania, kształt i rozmiar.

Tytanowe zęby? Nie tylko!

Implanty zębowe muszą charakteryzować się wyjątkową trwałością, aby dorównać wytrzymałości naturalnych zębów, a jednocześnie muszą być akceptowalne przez ludzkie ciało, czyli biokompatybilne. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się tytan lub tlenek cyrkonu.

 

Tytanowy (metalowy) implant świetnie odnajduje się w organizmie człowieka, jest trwały i cechuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu jest wzorcową podporą dla mostów czy koron. Natomiast implanty powstałe z tlenku cyrkonu (ceramiczne) są odporne na ścieranie, hipoalergiczne i odporne na kwasy. Ich kolor przypomina barwę kości. Są one jednak dużo droższe niż tytanowe modele. Oba z nich charakteryzują się pożądanymi cechami. Dobrze dobrany implant będzie na tyle estetyczny, że trudno będzie odróżnić go od naturalnych zębów.

 

Implanty stomatologiczne mogą być czasowe lub stałe. Pierwsze z nich wykorzystywane są przede wszystkim w ortodoncji do skorygowania wad zgryzu. Natomiast stałe implanty są typowym sposobem uzupełniania braków zębowych.

 

Kolejną ważną kwestią jest kształt i rozmiar takiego implantu. W tym przypadku pacjent nie ma możliwości wyboru. To dentysta w gabinecie stomatologicznym musi podjąć decyzję, jaki egzemplarz będzie najlepiej pasować do danej sytuacji w jamie ustnej. Za klasyczny rozmiar uznaje się implant o średnicy od 3,5 do 4,2 mm. Oczywiście istnieją także i większe, i mniejsze modele. Jeśli zaś chodzi o kształt, to do najpopularniejszych zalicza się: cylinder, śrubę i spiralę.

Jedno- i dwufazowe implanty

Istotnym kryterium podziału jest sposób mocowania implantu:

 

jednofazowy – to szybka metoda leczenia implantologicznego. Tuż po zamocowaniu implantu w szczęce pacjenta wykonywane jest uzupełnienie protetyczne, w wyniku czego pacjent już po jednej wizycie może pochwalić się pięknym uśmiechem;

 

dwufazowy – ten sposób wkręcenia implantu wymaga więcej czasu, ale chyba każdy gabinet dentystyczny potwierdzi, że jest to bezpieczniejsza metoda. W tym przypadku uzupełnienie protetyczne odbywa się dopiero po zagojeniu się miejsca, w które wkręcono implant, co w rzeczywistości zajmuje kilkanaście tygodni.

 

Na początku leczenia implantologicznego można było jeszcze wyróżnić podział ze względu na miejsce umieszczenia implantu. Istniała możliwość śródkostna lub podokostnowa. Pierwsza z nich przetrwała do dziś i polega na umieszczeniu implantu w kości. Natomiast z czasem zrezygnowano z metody podokostnowej (umieszczenia implantu tuż pod dziąsłami, gdzie tylko stykał się z kością żuchwy) ze względu na gorsze efekty w trakcie użytkowania.

 

Jeżeli potrzebujesz wypełnić braki w swoim łuku zębowym, to odwiedź gabinet stomatologiczny Aldent. Chętnie pomożemy Ci zadbać o piękny uśmiech i dopasować odpowiedni rodzaj implantu do Twoich potrzeb.