PL EN
13 marca 2020

Na czym polega zabieg wstawiania implantów zębów?

Brak zęba to strata nie […]

Brak zęba to strata nie tylko pod względem zdrowotnym, ale i estetycznym. Luka w uzębieniu potrafi być wstydliwa dla wielu osób, dlatego warto rozważyć wstawienie implantu. Jak wygląda ten zabieg stomatologiczny i jakie przynosi korzyści?

Trwałe uzupełnienie protetyczne to skuteczny sposób na pozbycie się dyskomfortu związanego z brakiem zęba. Co więcej, ma pozytywne przełożenie na aspekty zdrowotne. Każda luka powoduje zmianę ułożenia pozostałych zębów i wpływa destabilizująco na pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Implanty stomatologiczne zapobiegają powstawaniu zmian w profilu i rysach twarzy. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić. Co należy wiedzieć więcej o tym rozwiązaniu?

Implanty zębów – charakterystyka i przeciwwskazania

Leczenie implantologiczne jest coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem na poprawę stanu uzębienia pacjentów. W wielu przypadkach okazuje się dużo skuteczniejsze od założenia ruchomej lub stałej protezy. Przewagą implantów jest maksymalne ograniczenie liczby zabiegów. Jako gabinet stomatologiczny we Wrocławiu obserwujemy, że dla klientów jest to ważna motywacją, bowiem nie muszą przechodzić np. uciążliwego szlifowania. Także pod względem estetycznym implanty zębów mają swoje zalety. Montaż tytanowej protezy nie wymaga stosowania widocznych klamer, więc łatwo uzyskać efekt naturalnego uśmiechu.

Przed przeprowadzeniem tego zabiegu stomatologicznego dentysta musi mieć pewność, że kości szczęki są już w pełni rozwinięte i ukształtowane. Z tego względu nie stosuje się implantów u dzieci. Przy analizie uzębienia dorosłych pacjentów pod uwagę brany jest też stan tkanki kostnej, która będzie stanowić podłoże tytanowej protezy. W Aldent – klinice dentystycznej we Wrocławiu wywiad to bardzo ważny etap przygotowań. Stomatolog musi wiedzieć, na jakie choroby pacjent leczył się w przeszłości i czy obecnie jest pod opieką innego specjalisty. Każdy przypadek rozważany jest indywidualnie po zebraniu wszystkich niezbędnych danych.

Wszczepianie implantów krok po kroku

Po badaniu wstępnym oraz ocenie aktualnego stanu uzębienia następuje właściwy proces instalowania implantu stomatologicznego. Przy interwencji w obrębie niewielkiej liczby zębów wystarczy znieczulenie miejscowe lub przewodowe, o ile podłoże kostne jest mocne. Gdy zakres leczenia jest szerszy, stosuje się narkozę. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta należy dostać się do kości zęba. Niezbędną czynnością jest odsłonięcie wyrostka zębodołowego, co umożliwia rozpoczęcie pracy wiertła. Gdy otwór na śrubę jest już gotowy, następuje zamocowanie gwintu. To tam osadzony zostaje implant.

We wrocławskiej klinice stomatologicznej dbamy o pełną sterylność zabiegów, dlatego kolejnym etapem jest zabezpieczenie miejsca przed dostaniem się bakterii. Tym kończy się pierwsza wizyta. Następnie należy odwiedzić gabinet dentystyczny w celu dobrania protezy oraz usunięcia szwów. Gdy wszystko przebiega prawidłowo, okres gojenia wynosi od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej oraz unikać palenia tytoniu. Dzięki temu rośnie szansa na szybką regenerację tkanki i przyjęcie wszczepu.


Aldent