Pasty wybielające. Jaka jest ich skuteczność?

W niniejszym artykule zastanowimy się, jaka jest skuteczność past wybielających i jakie produkty z tej kategorii dostępne są w sklepach.

Hollywoodzki uśmiech świadczy nie tylko o zdrowej jamie ustnej. Jest także przepustką do wysokiej samooceny i pewności siebie. Osoby niewstydzące się swojego uzębienia statystycznie częściej podejmują ryzykowne decyzje czy chętniej biorą udział w aktywnościach o charakterze towarzyskim.

Skoro białe zęby są tak istotnym czynnikiem naszego zdrowia oraz pozytywnego samopoczucia, nic dziwnego, że na rynku można znaleźć wiele past wybielających. Pytanie tylko, czy można ufać zapewnieniom producentów na temat ich działania? W niniejszym artykule zastanowimy się, jakie przybory do higieny jamy ustnej wybrać, aby doprowadzić swoje zęby do satysfakcjonującego stanu.

Z czego wynika popularność past wybielających?

Pasty wybielające zyskują popularność ze względu na swoją zdolność do redukcji przebarwień na powierzchni zębów. Podstawowym składnikiem wielu z nich jest nadtlenek wodoru, który efektywnie usuwa plamki powstałe w wyniku spożywania kawy, herbaty czy palenia papierosów. Jednakże skuteczność past wybielających może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia.

Jak to zwykle bywa, produkty niemalże magicznie usuwające przebarwienia u każdego, kto je stosuje, nie istnieją. Nie znaczy to, że nie należy korzystać z past wybielających, musimy jednak pamiętać, że co jednej osobie przyniesie pożądany skutek, w naszym może nie być takie efektywne. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą i zapytać podczas kolejnej wizyty kontrolnej u stomatologa. Dentysta z pewnością zasugeruje nam, z czego powinniśmy korzystać na co dzień, aby poprawić kolor uzębienia.

Rodzaje past wybielających

Pasty zawierające nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru, znany również jako woda utleniona, działa jako oksydant, co oznacza, że może zdejmować przebarwienia z powierzchni zębów. To działanie pomaga osiągnąć jaśniejszy odcień.

Sposób działania pasty do wybielania opiera się na tym, że nadtlenek wodoru reaguje z barwnikami obecnymi na powierzchni zębów, rozkładając je na mniejsze cząsteczki. W rezultacie przebarwienia takie jak te spowodowane spożywaniem kawy, herbaty, czerwonego wina czy paleniem papierosów, stają się mniej widoczne.

Pasty z aktywnym węglem

Aktywny węgiel działa poprzez chemiczne pochłanianie substancji powodujących przebarwienia na powierzchni zębów. W skrócie aktywny węgiel przyciąga i usuwa zanieczyszczenia, takie jak plamy po kawie, herbacie czy papierosach, pomagając w rozjaśnianiu szkliwa.

Pasty do zębów zawierające aktywny węgiel stały się popularne wśród osób poszukujących naturalnych składników w produktach higieny jamy ustnej. Składnik ten jest naturalnym materiałem pochodzenia roślinnego lub mineralnego, co sprawia, że ​​jest atrakcyjny dla tych, którzy preferują produkty oparte na składnikach pochodzenia naturalnego.

Pasty fluorowe z wybielaczami

Oprócz tradycyjnych właściwości wybielających ten wariant oferuje dodatkowe korzyści dla zdrowia zębów – wszystko dzięki zawartości fluorków – substancji pomagającej utrzymać zdrowe szkliwo.

Wprowadzenie fluorków do pasty wybielającej ma na celu wzmocnienie struktury szkliwa, co sprawia, że zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii. Fluorek wspomaga proces remineralizacji. To szczególnie istotne w przypadku osób borykających się z próchnicą lub osłabionym szkliwem.

Stosowanie

Pasty wybielające mają jednak właściwości ścierne – mówi o tym współczynnik RDA, umieszczony na opakowaniu. Aby nie uszkodzić szkliwa zębów, past tych nie można stosować za długo, najczęściej maksymalnie 2 tygodnie bez przerwy. Dlatego też najlepiej skonsultować swoje wybory w zakresie przyborów do utrzymywania higieny jamy ustnej ze stomatologiem. W Aldent chętnie służymy radą!