O stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej

Rekomendowanym przez wielu lekarzy gabinetów stomatologicznych uzupełnieniem codziennego rytuału higieny jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Aktualnie na rynku wybór asortymentu tej kategorii jest bardzo szeroki, a producenci kuszą klientów dodatkowymi właściwościami dostępnych w sklepach produktów. Jakie znaczenie z perspektywy medycznej ma stosowanie płynu do płukania jamy ustnej? Postaramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule blogowym.

Atuty korzystania z płynu do płukania ust

 

Warto na samym początku podkreślić, że żaden płyn do płukania jamy ustnej nigdy nie zastąpi regularnego używania szczoteczki do zębów. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to mądre uzupełnienie zestawu do codziennej higieny, niezmiennie zalecane w klinice dentystycznej. Oczyszczanie zębów za pomocą szczoteczki pozwala wymieść spomiędzy przestrzeni międzyzębowej resztki jedzenia i nagromadzonych na płytce bakterii.

 

Dodatkowo należy rozważyć zakup nici dentystycznej, która wspiera proces higieniczny i umożliwia jeszcze dokładniej dotrzeć w miejsca pominięte przez szczoteczkę. Podobną rolę odgrywa płyn do płukania jamy ustnej. Jego wodnista konsystencja i przemyślany skład sprawiają, że ten rodzaj produktów jest w stanie jeszcze intensywniej poradzić sobie z wszelkimi pozostałościami po jedzeniu i piciu, głównie ze względu na większe możliwości penetracji jamy ustnej.

 

Co więcej, płyn do płukania jamy ustnej pozwala wyrównać pH w ustach. Tym samym korzystnie wpływa na ograniczanie środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii. Dodatkowo zaletą płukania płynem jamy ustnej jest zmniejszenie negatywnego działania kwasów na szkliwo. Choć najczęściej pacjenci używają tego rodzaju produktów, aby szybko pozbyć się przykrego zapachu z ust i poczuć przyjemne uczucie świeżości.

Codzienne użycie płynów do płukania ust

 

Pierwszym etapem w procesie higienizacji jamy ustnej jest szczotkowanie z udziałem pasty do zębów. Przedtem należy dokładnie przepłukać usta bieżącą wodą, ponieważ pozwala to zmiękczyć płytkę nazębną. Po szczotkowaniu na pierwszy plan wysuwa się opisywany dziś płyn do płukania jamy ustnej. Opakowanie dostępnych w sklepach produktów najczęściej jest tak skonstruowane, że nakrętka butelki pełni funkcję miarki. Dzięki niej łatwo jest wydzielić ilość płynu, którą należy użyć podczas płukania.

 

Stosować płyn do płukania ust warto także po każdym posiłku. Wówczas płytka bakteryjna nie będzie miała możliwości rozwinąć się w stopniu wystarczającym, aby trwale przerodzić się w próchnicę. Efekty regularnego używania płynu do płukania jamy ustnej nie są widoczne z dnia na dzień, ale każdy lekarz w gabinecie stomatologicznym może potwierdzić, że wyrobienie w sobie tego nawyku sprzyja utrzymaniu uzębienia w dobrej kondycji i zmniejsza ryzyko konieczności przechodzenia bolesnych zabiegów.

 

Popularne marki tego rodzaju preparatów służących higienie jamy ustnej starają się doskonalić swoją ofertę. Głównie przyciągają klientów walorami smakowymi i dodatkowymi właściwościami. Większość asortymentu stanowią już produkty o łagodnym i niedrażniącym posmaku. Warto podkreślić, że staraniem twórców jest, aby wykluczyć ze składu m.in. fluorek, alkohol czy sztuczne barwniki. Najlepsze preparaty pozwalają usunąć nawet 97% bakterii pozostałych po szczotkowaniu. Nasza klinika dentystyczna poleca zatem stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznej, o której niedawno pisaliśmy na blogu.