Metody znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym

Co jest najważniejsze dla każdego pacjenta gabinetu stomatologicznego? Żeby nie bolało. Oczywiście ostateczna decyzja dotycząca wyboru rodzaju znieczulenia zależy od lekarza, ale na pewno warto poznać, jakie opcje są oferowane przez współczesną stomatologię. Na jaki rodzaj znieczulenia można natrafić w nowoczesnych klinikach dentystycznych? Prezentujemy krótkie zestawienie wraz z charakterystyką.

Znaczenie znieczulenia i jego ogólna charakterystyka

Na szczęście czasy wyrywania zębów „na żywca” odeszły w zapomnienie i mogą być tylko częścią historii stomatologii, którą zresztą opisywaliśmy już na naszym blogu. W przypadku wielu zabiegów dentystycznych (m.in. leczenie kanałowe, ekstrakcja) zastosowanie znieczulenia jest konieczne. Poza komfortem pacjenta chodzi także o łatwość operowania narzędziami przez lekarza. Użycie środków znieczulających między innymi zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej, co pozytywnie wpływa na jakość wykonanej pracy podczas zabiegu.

 

Czym pod względem medycznym jest znieczulenie? Ból jest bodźcem, który pobudza błonę komórki nerwowej na skutek polaryzacji elektronowej i powoduje otwarcie kanałów sodowych. W krótkich słowach znieczulenie jest czasowym „zablokowaniem” (zamknięciem) kanału sodowego, który klasyfikuje się jako jeden z rodzajów kanałów jonowych. Proces trwa około dwóch godzin, choć zależy to w dużej mierze od wybranej metody i zastosowanego środka znieczulającego.

Rodzaje znieczulenia stosowane w gabinetach stomatologicznych

Gdy zagadnienia teoretyczne zostały pokrótce wyjaśnione, pora przejść do omówienia konkretów, czyli poszczególnych rodzajów znieczulenia:

 

a) Znieczulenie nasiękowe

 

Wstrzyknięcie środka pod błonę śluzową jamy ustnej sprawia, że pacjent kliniki dentystycznej wciąż zachowuje świadomość, ale nie odczuwa bólu. Miejsce zastrzyku nie jest jednak przypadkowe, ponieważ igła musi trafić w okolice korzenia leczonego zęba, aby zablokować nerwy w zębinie. Często znieczulenie nasiękowe stosowane jest przy prostych zabiegach, gdy pacjent szczególne nalega na zastosowanie środka uśmierzającego ze względu na swoją niską tolerancję bólu.

 

b) Znieczulenie przewodowe

 

Ten rodzaj znieczulenia musi zostać zaaplikowany przy samym pniu nerwów. Sprawia to, że pacjent oprócz braku bólu może przez pewien czas nie odczuwać także np. temperatury lub dotyku. Część osób uczucie to opisuje jako czasowe zdrętwienie konkretnej okolicy jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym znieczulenie przewodowe najczęściej stosuje się przy leczeniu dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych.

 

c) Znieczulenie powierzchniowe

 

Preferowane przez pacjentów, którzy oprócz bólu, nie lubią także igieł. Polega na rozpyleniu w okolicy leczonego zęba aerozolu lub na nałożeniu żelu ze środkiem znieczulającym. Pomimo tej niewątpliwej zalety ma również ogromną wadę – jest bardzo słabe. Kliniki dentystyczne stosują je głównie przy zabiegach u małych pacjentów i to przed wykonaniem np. znieczulenia nasiękowego.

 

d) Znieczulenie doozębnowe

 

To jedna z kilku nazw używanych w odniesieniu do tego rodzaju znieczulenia. Występuje w literaturze także jako znieczulenie śródwięzadłowe lub dowięzadłowe. Środek znieczulający jest wstrzykiwany ciśnieniowo do szpary ozębnej, przez co uśmierzenie bólu będzie dotyczyć pojedynczego zęba. Lekarze gabinetów stomatologicznych sięgają po ten rodzaj znieczulenia przy ekstrakcji z wykorzystaniem narzędzi chirurgicznych oraz przy stomatologii zachowawczej.

 

Mamy nadzieję, że teraz podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym Wasze obawy związane z perspektywą bólu odczuwanego podczas zabiegu będą dużo mniejsze. Rodzajów znieczulenia jest naprawdę sporo, a w Aldent zawsze dopasowujemy najkorzystniejsze rozwiązanie w zależności od indywidualnego przypadku.