Złe nawyki, które szkodzą zębom

Nie lubisz odwiedzać gabinetu stomatologicznego? Możesz ograniczyć liczbę wizyt do minimum, dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej. Samo szczotkowanie to jednak nie wszystko. Warto też unikać niektórych złych nawyków, które prowadzą do różnych chorób i uszkodzeń zębów oraz dziąseł. Przeczytaj ten wpis blogowy i dowiedz się, czy powinieneś wystrzegać się jakiejś czynności!

Obgryzanie paznokci i wkładanie długopisów oraz innych przedmiotów do jamy ustnej

Gryzienie różnych przedmiotów jest często niekontrolowanym nawykiem. Dotyczy ono zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może wynikać z odczuwania stresu lub zdenerwowania. Niektórzy gryzienie długopisu lub ołówka tłumaczą tym, że potrafią się wtedy lepiej skupić. Warto jednak uważać na to zachowanie, ponieważ może ono wywołać różne problemy. Ściskanie przedmiotów wywiera nacisk, który grozi np. pęknięciem zębów. Istnieje również ryzyko podrażnienia miazgi zębowej, w efekcie czego pojawia się ból i konieczność leczenia.

 

Natomiast obgryzanie paznokci (onychofagia) to skuteczny sposób na przenoszenie bakterii do jamy ustnej. Na ludzkim ciele znajdują się miliony mikroorganizmów, a w dodatku pod paznokciami po prostu gromadzi się brud. Bardzo łatwo więc nabawić się przykrej w skutkach infekcji. Jeśli obgryzanie powtarza się z dużą regularnością, to może nawet doprowadzić do starcia szkliwa. Co ciekawe – taka czynność skieruje Cię nie tylko do gabinetu dentystycznego, ale i ortodontycznego, ponieważ może być przyczyną przesunięcia zębów i wystąpienia wady zgryzu.

 

Częstym problemem bywa także używanie zębów przy wielu codziennych czynnościach. Postępujemy tak, gdy chcemy szybko dostać się do paczki przekąsek lub butelki piwa, musimy oderwać taśmę klejącą lub mamy zamiar poradzić sobie z trudnym supłem. Stanowczo odradzamy wykorzystywanie zębów do rozwiązania tych kłopotów! Po pierwsze – bardzo łatwo uszkodzić szkliwo i ukruszyć ząb, a po drugie – to równie prosty sposób na przedostanie się do jamy ustnej różnych bakterii.

Inne nawyki, z których warto zrezygnować, jeśli chcesz mieć zdrowe zęby

Odwiedzasz gabinet stomatologiczny i słyszysz, że zaniedbujesz higienę jamy ustnej. Co robisz? Mamy nadzieję, że zaczynasz dbać o prawidłowe czyszczenie zębów i języka! Pamiętaj jednak, aby nie popaść ze skrajności w skrajność. Zbyt intensywne i długie szczotkowanie również może zaszkodzić Twoim zębom i spowodować mikrouszkodzenia, ścieranie się szkliwa i podrażnienie dziąseł. Warto zdecydować się na odpowiednią twardość szczoteczki – nie zawsze ta najtwardsza będzie najlepszym wyborem.

 

Czyszcząc zęby, należy pamiętać o przestrzeniach międzyzębowych. Zamiast używać wykałaczek, zachęcamy do wybierania nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek do czyszczenia tych zakamarków. Przy nieprawidłowym stosowaniu wykałaczki mogą bowiem szybciej podrażnić dziąsło.

 

Kolejnym problematycznym nawykiem jest zaciskanie zębów, które bywa sposobem na radzenie sobie ze stresem czy złością. Niestety bruksizm może doprowadzić do ścierania się szkliwa, ukruszenia zębów czy negatywnych zmian w mięśniach odpowiadających za żucie.

 

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Gabinet dentystyczny Aldent to nie tylko miejsce leczenia, ale i przestrzeń do konsultacji. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu codziennych nawyków na zdrowie zębów.