Pantomogram – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zdjęciu panoramicznym zębów

Na ostatniej wizycie w gabinecie dentystycznym usłyszałeś, że być może niezbędne okaże się wykonanie pantomogramu? Jeżeli zastanawiasz się, co się kryje pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą, to spieszymy z wyjaśnieniami. W tym wpisie blogowym opisujemy, czym jest to badanie, jak przebiega, kto powinien się na nie zdecydować i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania. Zapraszamy do lektury!

Czym jest pantomogram i czego można się z niego dowiedzieć?

Pantomogram znany jest również jako zdjęcie panoramiczne, panorama zębów czy RTG pantomograficzne. Podczas tego badania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie w celach diagnostycznych. Otrzymane zdjęcie obrazuje szczękę oraz żuchwę wraz z otaczającymi je tkankami. RTG pantomograficzne umożliwia zobaczenie różnych struktur – obrazuje nawet zęby, które nie przebiły się jeszcze przez powierzchnię dziąsła.

 

Ze zdjęcia panoramicznego można dowiedzieć się m.in. o:

a) kierunku wyrzynania się zębów,

b) ułożeniu korzeni zębów,

c) przebiegu kanałów zębowych,

d) możliwych zmianach zapalnych,

e) próchnicy.

 

Na takie zdjęcie kierowani są zwykle pacjenci, u których planuje się leczenie ortodontyczne, protetyczne lub ekstrakcję zęba. W dodatku jest ono przydatne do leczenia próchnicy.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wykonaniem zdjęcia panoramicznego

Każdy gabinet stomatologiczny powinien zapoznać pacjenta z opisem badania z użyciem pantomogramu, a stomatolog jest zobowiązany do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

 

Do prześwietlenia wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, które jest szkodliwe dla człowieka. Dla bezpieczeństwa pacjenta (a zwłaszcza jego narządów wewnętrznych) używa się niewielkich dawek tego promieniowania oraz dodatkowej ochrony w postaci „kamizelki” wypełnionej ołowiem.

 

Robienie zdjęcia jest bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy tylko zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy z okolic głowy. Podczas wykonywania zdjęcia pacjent musi pozostać nieruchomo, aby zdjęcie było wyraźne. Rozmazany obraz należy powtórzyć, co niestety wiąże się z przyjęciem kolejnej dawki promieniowania jonizującego.

 

Osoba wewnątrz aparatu powinna wykorzystać podpórki i oprzeć na nich swoje ramiona i głowę. Następnie konieczne jest zaciśnięcie zębów na specjalnym uchwycie i uniesienie języka do podniebienia. Specjalista w tym czasie uruchamia maszynę, która wykonuje zdjęcia wokół głowy pacjenta.

 

Choć podczas badania pacjent przyjmuje naprawdę niewielką dawkę promieniowania, to pantomogramu zwykle nie wykonuje się u kobiet w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia płodu. W dodatku w gabinetach stomatologicznych rzadko wykonuje się zdjęcia rentgenowskie małym dzieciom, które nie potrafią zachować nieruchomej pozycji.

 

Po wyjściu z gabinetu możliwe jest podjęcie wszystkich codziennych czynności. Gabinet dentystyczny Aldent przeprowadza badania radiologiczne z wykorzystaniem bezpiecznego cyfrowego aparatu, który redukuje intensywność promieniowania aż o 90% w porównaniu do zwykłego urządzenia kliszowego.