PL EN
29 czerwca 2020

Wpływ cukru na rozwój bakterii próchnicotwórczych

Gdy widzisz słodycze to… najprawdopodobniej […]

Gdy widzisz słodycze to… najprawdopodobniej musisz wstrzymać się na moment i pomyśleć o stanie swojego uzębienia. Jedno zjedzone od czasu do czasu ciastko lub baton nie wyrządzają dużych szkód. Dopiero nadmierna ilość cukru przyspiesza proces powstawania próchnicy. To natomiast prowadzi do wystąpienia kolejnych problemów z zębami. Duże ubytki stanowią zagrożenie, które w wielu przypadkach kończą się kosztownym leczeniem. Co warto wiedzieć o wpływie cukru na bakterie próchnicotwórcze? Przedstawiamy szereg najważniejszych informacji.

Które cukry wpływają niekorzystnie na zęby?

Jak wynika z naszego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu kliniki dentystycznej, jednym z bardziej szkodliwych procesów dla stanu uzębienia jest demineralizacja szkliwa. Następuje, gdy na skutek przyjmowania węglowodanów w jamie ustnej spada wartość pH. Wprawdzie cukry dostarczają organizmowi energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania, lecz są też źródłem wielu problemów stomatologicznych.

Warto w tym miejscu wymienić cukry, które wywołują w jamie ustnej największe spustoszenie. To przede wszystkim należące do cukrów prostych glukoza i fruktoza oraz niechlubni reprezentanci dwucukrów: maltoza oraz sacharoza. Wszystkie one spożywane w nadmiarze są przyczyną nadwagi przeradzającej się w trwałą otyłość oraz doprowadzają do namnażania bakterii próchnicotwórczych.

Jak chronić zęby przed szkodliwym działaniem węglowodanów?

Profilaktyka stomatologiczna polega w dużej mierze na działalności edukacyjnej, a dopiero w dalszej kolejności na przeprowadzaniu zabiegów, nawet tych o niskim stopniu skomplikowania. Z tego względu, pacjentów naszych gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu gorąco zachęcamy do zmiany nawyków żywieniowych i wyeliminowania produktów spożywczych, które zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Z codziennej diety warto pozbyć się słodzonych napojów gazowanych i soków owocowych pełnych substancji konserwujących, a jeśli przepadasz za herbatą z cukrem, lepiej użyj ksylitolu. Ten popularny w ostatnim czasie zamiennik wykazuje działanie wzmacniające szkliwo i jako związek zasadowy ma korzystny wpływ na zmianę pH śliny. Dodatkowo prowadzi do wzrostu jej produkcji, przez co pomaga także osobom odczuwającym suchość w jamie ustnej.

Inne słodkie produkty, które warto wyeliminować z diety

Poza napojami zawierającymi zwiększone stężenie cukrów, należy szczególną uwagę zwrócić na pokarmy. Z diety trzeba wykluczyć m.in. białe pieczywo, chrupki smakowe oraz przetworzone jogurty. Na szczycie listy ze szkodliwym jedzeniem znajdują się wszelkiego rodzaju cukierki przylegające do zębów, czyli np. znane z okresu dzieciństwa krówki oraz inne tego rodzaju kleiste słodycze. Zamiast nich warto sięgnąć po żywność, która ma neutralne działanie. To przede wszystkim sery oraz pozostałe produkty mleczne, a także nieprzetworzone produkty roślinne.

Przybliżone nawyki żywieniowe z pełnym przekonaniem rekomendujemy w naszej klinice dentystycznej. Oczywiście sama dieta nie wystarczy. Podstawowym działaniem zabezpieczającym zęby przed próchnicą pozostaje regularne szczotkowanie. Osoby szczególnie narażone na atak bakterii próchnicotwórczych powinny stosować specjalne pasty wzmacniające szkliwo i skutecznie likwidujące płytkę nazębną.


Aldent