PL EN
14 maja 2020

Stosowanie rentgena w gabinecie stomatologicznym

W diagnostyce stomatologicznej promienie rentgenowskie […]

W diagnostyce stomatologicznej promienie rentgenowskie są już od dawna powszechnie stosowane. Dzięki przeprowadzeniu badania radiologicznego można uzyskać bardzo potrzebną wiedzę dotyczącą stanu zdrowia jamy ustnej. W jakich przypadkach wykonanie zdjęć RTG okazuje się konieczne i o czym może informować?
 
Nowoczesne wyposażenie Aldent – kliniki dentystycznej we Wrocławiu pozwala korzystać z technologii cyfrowej diagnostyki radiologicznej. To ważne wsparcie podczas etapu identyfikacji problemu, z którym zgłasza się pacjent. Nie zawsze źródło bólu można rozpoznać gołym okiem. Pojawia się potrzeba sięgnięcia po osiągnięcia nauki. Do takich z pewnością należy aparat rentgenowski.

Pacjenci czasami z rezerwą podchodzą do tego rozwiązania. Obawy tłumaczą faktem, że aparat generuje promieniowanie, choć przecież jest to całkowicie bezpieczna dla zdrowia procedura. Redukcja zagrożenia w porównaniu ze zwykłą kliszą wynosi nawet 90%. To sprawia, że wykonanie zdjęcia RTG może być wykonane już podczas zabiegu. A kiedy dentyści najczęściej się na nie decydują? Oto wyszczególnienie podstawowych rodzajów zdjęć rentgenowskich w procesie leczenia zębów.

Podstawowe rodzaje zdjęć RTG w gabinecie stomatologicznym

Jednym z powodów, dla których wykorzystanie rentgena w diagnostyce stomatologicznej ocenia się jako bardzo bezpieczne jest fakt, że wykonanie zdjęcia nie wymaga użycia środka kontrastowego. Niewidoczne problemy z kośćmi i zębami są dostrzegalne dopiero na specjalnej fotografii. Wraz z rozwojem technologii można dokładnie sprawdzić coraz więcej aspektów wpływających na stan zdrowia jamy ustnej, dlatego istnieje już kilka typów diagnostycznych zdjęć rentgenowskich.

Zwykłe zdjęcie RTG to skuteczny sposób na sprawdzenie, czy pojedynczy ząb wymaga leczenia kanałowego. Fotografia wykonana w Aldent – gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu jest w stanie pokazać zmiany zachodzące w koronie, korzeniu i kości zębodołu. Przy okazji można zweryfikować stan bezpośrednio sąsiadujących zębów. Udaje się dzięki temu sprawdzić źródło problemu, którym bywa wystąpienie próchnicy czy złamanie korzenia.

Specjalistyczne zdjęcia rentgenowskie w opiece dentystycznej

Istnieją także trzy inne rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów, które pomagają uzyskać więcej informacji o stanie zdrowia jamy ustnej. Poza rozpowszechnionym już w wielu gabinetach dentystycznych zdjęciem RTG warto wyróżnić także zdjęcie ortopantomograficzne o podobnym skrócie OPG. Pokazuje obraz zarówno szczęki, jak i żuchwy. Umożliwia dokonanie ogólnego przeglądu całej jamy ustnej, wraz z zębami, zatokami szczękowymi, stawami skroniowymi i kośćmi. Zdjęcie OPG ma szerokie zastosowanie – m.in. przed zabiegami chirurgicznymi, ortodontycznymi czy protetycznymi.

Pozostałe dwa rodzaje są przeznaczone do specjalnych celów. Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe pozwala ocenić stan ścian stycznych zębów, które ze sobą sąsiadują i obejmuje wyłącznie korony. Dodatkowo warto wyróżnić także zdjęcia cefalometryczne. Okazują się bardzo pomocne przed zabiegami ortodontycznymi, ponieważ pokazują również kości czaszki pacjenta. Umożliwiają przez to ustalenie zmian w rysach twarzy, jakie powoduje niewłaściwe ustawienie zębów. W Aldent – klinice stomatologicznej we Wrocławiu samodzielnie wykonujemy podstawowe zdjęcie RTG, a jeśli zachodzi taka potrzeba – kierujemy na wykonanie dokładniejszego obrazu rentgenowskiego zębów.


Aldent