Przedstawiamy składniki ziołowych past do zębów

Jednym z najpopularniejszych rodzajów past do zębów są produkty, których skład oparty jest na mieszance ziół. Dzieje się tak między innymi dlatego, że naturalne składniki zapewniają doskonałe wrażenie odświeżenia. Ponadto, a może właśnie przede wszystkim, starannie wyselekcjonowane rośliny mają działanie antybakteryjne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ziołowym pastom do zębów.

Produkty do higieny jamy ustnej? Wybieraj mądrze!

Codzienna higiena jamy ustnej powinna być stałym nawykiem każdego z nas. I tak faktycznie się dzieje, co potwierdza stan uzębienia pacjentów gabinetu stomatologicznego Aldent. Świadomość konieczności regularnego dbania o stan uzębienia jest powszechna. Nieco inaczej jest w przypadku preparatów służących oczyszczaniu zębów z resztek pokarmu i kamienia nazębnego.

 

Często wybory pacjentów kliniki dentystycznej są przypadkowe i podejmowane bez większego namysłu. Zdarza się, że osoby o wrażliwych dziąsłach tak naprawdę robią sobie krzywdę, gdy kupują szczoteczki o twardym włosiu. Nieco mniej należy uważać podczas zakupów pasty do zębów. Oczywiście zdarzają się pacjenci, których stan uzębienia i wrodzone skłonności kwalifikuje do użycia specjalnego rodzaju pasty. Zazwyczaj jednak to od ich osobistego gustu zależy ostateczny wybór produktu.

 

Warto jednak przypomnieć, że to właśnie ziołowe pasty do zębów cieszą się najdłuższą tradycją pośród wszystkich preparatów. Na początku przyjmowały sproszkowaną postać, która po połączeniu z wodą stawała się mało skondensowaną mazią. Dziś technologia poszła do przodu i pasty ziołowe wprawdzie są wytwarzane z podobnych składników, ale zachowują większą trwałość i wykazują większą skuteczność w walce o zdrowie uzębienie. 

Najpopularniejsze zioła używane do produkcji past do zębów

Królową wśród ziół używanych do produkcji past jest oczywiście mięta. Ma nie tylko przyjemny, odświeżający posmak, ale także wykazuje szereg pozytywnych właściwości. Przeważnie do celów higienicznych wykorzystywana jest mięta zielona, która działa przeciwbakteryjnie i antyseptyczne. Jej udział w historii stomatologii ma już ponad 2000 lat. Starożytni Egipcjanie już wtedy dodawali do swoich preparatów wilgotne liście mięty.

 

Znamy jednak przypadki pacjentów gabinetu stomatologicznego, których odrzuca smak tego zioła. Czy wciąż mogą używać ziołowych past? Oczywiście, ponieważ alternatywnym rozwiązaniem jest wybór produktów zawierających np. szałwię. Równie skutecznie wpływa na higienę jamy ustnej, a to ze względu na m.in. działanie przeciwpróchnicze, łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza ryzyko krwawienia dziąseł. Dodatkowo szałwia może neutralizować kwasowość i zapobiega tworzeniu się płytki bakteryjnej.

 

Część produktów dostępnych na rynku zawiera mieszanki ziół, wśród których warto wymienić chociażby rumianek (dobry na stany zapalne przyzębia), jeżówką (łac. Echinacea Purpurea) oraz rozmaryn. Wymienione składniki są także bazą innych preparatów służących higienie jamy ustnej, czyli np. płynów do płukania ust. Miętowy smak jest również nadawany niciom dentystycznym. 

 

Jeśli chcesz poznać więcej informacji dotyczących składników ziołowych past do zębów i mieć szersze pojęcie o ich właściwościach, zachęcamy do zadawania pytań dentystom gabinetów stomatologicznych Aldent. Chętnie dzielimy się wiedzą z pacjentami i podpowiadamy, jakie produkty mogą stanowić wsparcie w regularnej higienie jamy ustnej.