Jak prawidłowo szczotkować zęby? Zasady i akcesoria

W ostatnim czasie niemal we wszystkich przekazach medialnych, na tabliczkach w miejscach publicznych i w prywatnych rozmowach nauczano społeczeństwo, jak myć ręce. I całkiem słusznie, ponieważ podstawowa higiena jest prostą drogą do zdrowego i długiego życia. Podobnie jest z prawidłowym szczotkowaniem zębów. To pozornie banalna czynność, lecz nie wszyscy radzą sobie z jej wykonywaniem dobrze, lub co najmniej poprawnie. Na wizycie w gabinecie stomatologicznym często okazuje się, że wystarczy przeprowadzić krótki instruktaż, a przy okazji następnych spotkań z pacjentem widać pierwsze rezultaty edukacji. Jak dobrze myć zęby? Oto kilka podstawowych zasad szczotkowania.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

We wstępie do lekcji mycia zębów należy wyraźnie zaznaczyć, że szczotkowanie pozwala chronić jamę ustną przed niszczącą działalnością bakterii i drobnoustrojów. Po każdym posiłku resztki jedzenia tworzą zbitą i lepką warstwę płytki nazębnej, która pozostawiona sama sobie ewoluuje w próchnicę. Stąd także biorą się choroby i zapalenia przyzębia, nadwrażliwość dziąseł, problemy endodontyczne i wiele innych, równie poważnych dolegliwości. Słowem – niemal cała gama wyzwań, z jakimi w klinice dentystycznej zmaga się na co dzień personel Aldentu.

Aby uniknąć wspomnianych kłopotów z uzębieniem, wystarczy 120 sekund. Tyle bowiem powinno trwać jednorazowe szczotkowanie zębów. Dwie minuty to naprawdę niewiele, a jeśli o higienę zadbać kilka razy w ciągu dnia, wizyty u dentysty będą miały w przyszłości wyłącznie kontrolny charakter. W błędzie jest jednak ten, kto myśli, że sekret szczotkowania tkwi wyłącznie w czasowej precyzji. Kwestią znacznie ważniejszą jest technika, czyli odpowiednia sekwencja ruchów oraz ich dokładność.

Zalecana technika szczotkowania zębów

Ruchy szczoteczki powinny być łagodne, ale zdecydowane. Zbyt silne i ekspresywne mycie zębów może doprowadzić np. do krwawienia dziąseł. Więcej czasu należy poświęcić tym miejscom, gdzie widać ślad dawnej interwencji stomatologicznej, czyli przy wypełnieniach, czy koronach. Podobnie jest z tylną częścią szczęki i żuchwy. Częstym błędem jest skupianie się na widocznej partii jamy ustnej, podczas gdy resztki pokarmu pozostają nietknięte w “szóstkach” i “siódemkach”.

W naszych gabinetach dentystycznych zawsze uczymy pacjentów, że podczas szczotkowania trzeba trochę czasu poświęcić na czyszczenie policzków i języka. Wbrew pozorom, to właśnie te miejsca są największym skupiskiem bakterii. Cały proces powinno zaczynać się ruchem wymiatającym lub obrotowym od zewnętrznej części zębów, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Kolejny etap to wewnętrzna strona oraz język. Po wykonaniu czynności, warto podjęte działania uzupełnić użyciem nici dentystycznej i profesjonalnego płynu do płukania ust.

Akcesoria do szczotkowania zębów

Zarówno w przypadku modelu manualnego, jak i elektrycznego, kluczowym czynnikiem wyboru szczoteczki jest twardość włosia. Kto posiada wyjątkowo wrażliwe dziąsła powinien zdecydować się na miękki egzemplarz oraz zaopatrzyć się w specjalną pastę z ziołami, aktywnym węglem lub dodatkiem aloesu. Osoby noszące aparaty ortodontyczne muszą wyposażyć się w dodatkową szczoteczkę do czyszczenia tej konstrukcji redukującej wadę zgryzu.

Oba akcesoria należy wymieniać mniej więcej co 3 miesiące, po każdym przeziębieniu lub wcześniej, gdy zaczną być widoczne oznaki eksploatacji. W naszych wrocławskich klinikach stomatologicznych chętnie doradzamy pacjentom nawet w tak prostych sprawach jak dobór szczoteczki. Brak wygody w tym aspekcie potrafi zniechęcić do regularnej higieny i prowadzi do zaniedbań, dlatego warto zgłosić się do nas po fachową pomoc.