Dla wielu pacjentów zgłaszających się do naszych gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu działania profilaktyczne, systematyczne kontrole oraz drobne interwencje w zupełności wystarczają, aby zachować zdrowy i piękny uśmiech, Niestety istnieje też grupa osób, która przychodzi na wizyty w celu ratowania naturalnych zębów przed bezpowrotnym usunięciem lub samoczynnym wypadnięciem. Nie trzeba fachowej wiedzy, aby móc wstępnie wskazać powód takiego stanu rzeczy. Jest to prawdopodobnie skutek rozwoju groźnej choroby przyzębia. Czym się charakteryzuje? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ważnymi informacjami na ten temat.
Choroba przyzębia, czyli dlaczego mogą wypaść mi zęby?
Oczywiście podtytuł przedstawia czarny scenariusz, ale warto mieć świadomość, jak ta historia może się skończyć. A co jest na początku? Przede wszystkim zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. To one w głównej mierze przyczyniają się do stopniowego rozwoju tej choroby przyzębia. Jako praktycy zawodu z wieloletnim doświadczeniem wyrażamy ogromne ubolewanie nad tym, że problem staje się coraz powszechniejszy i dotyczy nawet młodych osób. W skali kraju dotkniętych chorobą przyzębia może być nawet 70% pacjentów, choć część z nich ze względów dziedzicznych lub wskutek ogólnego osłabienia organizmu.
Do kliniki dentystycznej Aldent zgłaszają się pacjenci, których czasem dziwi nasza diagnoza. Niestety, nie bez przyczyny choroba przyzębia jest nazywana “cichym zabójcą pięknego uśmiechu”. Zapalenie przyzębia wpływa niekorzystnie na tkanki znajdujące się wokół zęba. Najbardziej widoczny w zaawansowanym stadium choroba przyzębia jest atak na dziąsła, które czerwienieją i robią się coraz słabsze. Dodatkowo, same stają się bardziej podatne na zapalenia. Długotrwałe problemy powodują, że bakterie mają coraz łatwiejszy dostęp do wnętrza tkanek i w powstające kieszonki przyzębne wnikają znacznie głębiej niż dotychczas.
Przebieg leczenia paradontozy w gabinecie stomatologicznym
Nakreślona charakterystyka choroby przyzębia nie nastraja optymistycznie. Nie należy jednak tracić nadziei, ponieważ we wrocławskich klinikach stomatologicznych Aldent osiągamy znakomite rezultaty w walce z tym przeciwnikiem. Po postawieniu diagnozy i rozpoznaniu skali powtarzalnych objawów (m.in. obrzmienie dziąseł, swędzenie i ból, krwawienie, brzydki zapach z ust) przystępujemy do działania. Łagodnym środkiem zapobiegawczym jest stosowanie pasty do zębów stworzonej specjalnie z myślą o wygraniu z chorobą przyzębia. Taki produkt może mieć większe stężenie fluoru, mleczanu glinu i dodatek chlorheksydyny.
Przy rozległym zapaleniu przyzębia warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dotarcie do sedna problemu może wymagać wykonania kilku mniejszych zabiegów, takich jak chociażby usunięcie kamienia nazębnego oraz innego rodzaju złogów o pochodzeniu bakteryjnym. To skuteczne działanie profilaktyczne, na które warto zdecydować się jako wsparcie dla podstawowego zakresu higieny jamy ustnej.
Chorobę przyzębia trzeba leczyć nawet wówczas, gdy ktoś spisał swoje uzębienie na straty. Okazuje się bowiem, że bakterie mogą osiadać na wstawionych implantach i przenosić się na sąsiadujące tkanki oraz zęby. W ostateczności wysiłek, a przede wszystkim niemały wydatek z tym związany, mógłby pójść na marne. Zachęcamy zatem do skorzystania z usług periodontologicznych oraz częstego szczotkowania zębów po każdym posiłku.