Wyrywanie zębów mądrości, czyli kiedy warto usunąć “ósemkę”?

Wbrew obiegowej opinii, lekarz nie zawsze jest zobowiązany do podjęcia decyzji o ekstrakcji zęba mądrości, gdy tylko ten zostanie zauważony w tylnej części szczęki lub żuchwy. To częsty przypadek, lecz nie stanowi reguły z kilku powodów. Co w głównej mierze decyduje o tym, że niepopularna i ciesząca się złą sławą “ósemka” kwalifikuje się do wyrwania? W jakich przypadkach warto usunąć ząb mądrości? Przybliżamy kilka faktów, które pomogą rozeznać się w tym temacie przed umówieniem wizyty u stomatologa.

Zagrożenia związane z wyrzynaniem zębów mądrości

Zębami mądrości nazywamy trzonowce, które z reguły wyrzynają się najpóźniej (czasami po nich potrafi pojawić się zatrzymana szóstka lub siódemka). Do naszych wrocławskich gabinetów dentystycznych zgłaszają się z tym problemem pacjenci w różnym wieku. U niektórych z nich “ósemki” pojawiają się już w okresie licealnym, u innych dopiero po ukończeniu studiów lub nawet jeszcze później. Ze względu na to, że właściwie nie ma dwóch identycznych układów szczękowo-żuchwowych, trudno o ogólną oraz pasującą do wszystkich ocenę wpływu zębów mądrości na stan uzębienia.
 
Teoretycznie nie mają większego przełożenia na aspekty funkcjonalne jamy ustnej. Bez nich rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu zachodzi prawidłowo, więc dla części osób dodatkowe zęby oznaczają wyłącznie nowe kłopoty. I jest w tym sporo racji, ponieważ “ósemki” takie problemy sprawiają. Nie tylko dlatego, że ze względu na trudność dojścia szczoteczki, są idealnym miejscem do osiedlenia przez bakterie próchnicotwórcze.
 
Już sam etap wyrzynania trzecich trzonowców może być bardzo uciążliwy, jeśli w łuku zębowym jest za mało przestrzeni. Wówczas nowe zęby wyrastają zdeformowane i zdarza się nawet, że kaleczą dziąsła oraz wewnętrzną stronę policzków. Czasami zatrzymują się w pół drogi. Powstały kaptur dziąsłowy łatwo wywołuje gorączkę, opuchliznę lub stany zapalne. Gdy trzonowce wyjdą z dziąsła mogą też być przyczyną powstania lub pogłębienia się wady zgryzu.

Jak leczyć schorzenia związane z pojawieniem się zębów mądrości?

Skoro znane już są główne zagrożenia spowodowane wyrzynaniem zębów mądrości, warto dowiedzieć się, co w tym zakresie może zrobić specjalistyczna klinika stomatologiczna. Gdy kłopotem staje się częściowe zatrzymanie trzecich trzonowców, lekarz zazwyczaj rekomenduje przeprowadzenie zabiegu gingiwektomii, czyli wycięcia fragmentu dziąsła nad ostatnim zębem. Po jego wykonaniu należy regularnie stawiać się na wizyty, aby mieć pod kontrolą proces odrastania na nowo tkanki.
 
W przypadku całkowicie zatrzymanych “ósemek”, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na większą liczbę możliwych powikłań. Skutecznym środkiem zaradczym chroniącym uzębienie przed niepotrzebnym stłoczeniem bywa germektomia. Zabieg usunięcia zawiązka zęba najlepiej wykonać zanim trzonowiec przyjmie pozycję poziomą oraz dotrą do niego bakterie próchnicotwórcze.
 
Przesłanką do przeprowadzenia ekstrakcji jest też wyrznięcie zęba tylko po jednej stronie szczęki lub żuchwy, co podnosi ryzyko wystąpienia problemów ortodontycznych. Przejście każdego z wymienionych zabiegów pozwala uwolnić się od uciążliwego bólu, choć warto pod koniec jeszcze raz przypomnieć, że pojawienie się trzeciego trzonowca nie musi wcale wiązać się z pojawieniem komplikacji, ponieważ niebezpieczne są wyłącznie stany patologiczne.