Biała dieta, czyli jak zadbać o zęby zaraz po wybielaniu?

Na zabieg wybielania zębów decyduje się coraz więcej osób. Niektórzy robią to regularnie, aby osiągnąć naprawdę imponujący efekt wizualny. Doświadczeni pacjenci dobrze wiedzą, czym jest „biała dieta” i dlaczego należy ją stosować. Warto jednak wytłumaczyć to osobom, które po raz pierwszy zgłoszą się do gabinetu stomatologicznego na zabieg wybielania lub dopiero rozważają taki cel wizyty.

Znaczenie białej diety w procesie wybielania zębów

 

Marzenie o śnieżnobiałym uśmiechu nie jest już tylko domeną osób z pierwszych stron gazet – aktorów, piosenkarek czy polityków. Na zabieg wybielania zębów decydują się coraz częściej m.in. przedstawiciele handlowi, specjaliści od marketingu, trenerzy personalni czy inni ludzie, których zawód jest bezpośrednio związany z dbałością o zewnętrzny wizerunek. Pacjentami kliniki dentystycznej są także osoby, które po prostu chcą dobrze czuć się ze swoim wyglądem i mają ochotę zadbać o atrakcyjny wygląd.

 

Utrzymanie efektu wybielania zależy w dużej mierze od rygoru stosowania się do zaleceń po zabiegu wykonanym w gabinecie dentystycznym. Sam proces wybielania potrzebuje niewielkiego wsparcia ze strony pacjenta, aby uśmiech na dłużej pozostał śnieżny lub przynajmniej dużo jaśniejszy. W tym celu należy wdrożyć tzw. białą dietę. Jej założenia są bardzo proste. Należy wyeliminować z codziennego jadłospisu barwiące produkty spożywcze. Istotnych jest pierwsze 48 godzin bezpośrednio po zabiegu, ale w kolejnych tygodniach warto stopniowo wprowadzać kolejne składniki, które nie należą do listy rekomendowanej przez białą dietę.

Czego wystrzegać się podczas białej diety?

 

Na czarnej liście białej diety znajdują się barwniki, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Kompozycja składników powinna być tak samo urozmaicona, jak w przypadku codziennego jadłospisu. Z pewnością należy wyeliminować picie herbaty, kawy oraz energetyków, więc źródła pobudzenia organizmu trzeba szukać w długim, wartościowym śnie. Podobnie jest zresztą z czekoladą i kakao. Warto nadmienić, że wykluczenie herbaty dotyczy nie tylko czarnej odmiany, ale wszystkich jej rodzajów (zielonej, owocowej, czerwonej, a nawet białej).

 

Aby ugasić pragnienie, trzeba sięgnąć po zwykłą wodę – przegotowaną lub mineralną. Barwiące działanie wykazują także soki owocowe i warzywne. Czy należy po wybielaniu zachować wstrzemięźliwość alkoholową? Lepiej tak. Na pewno trzeba zrezygnować z picia czerwonego wina, choć biała odmiana jest względnie neutralna i przy specjalnej okazji można nią lub szampanem wznieść symboliczny toast.

 
Czy biała dieta dotyczy tylko napojów? Niestety nie. Smakosze muszą przeboleć, że na ich stół nie trafią takie produkty spożywcze jak papryka, czerwona kapusta, buraki, kukurydza oraz marchew. Poszkodowana jest także rodzina owoców, ponieważ jedynym dopuszczalnym do jedzenia jej przedstawicielem jest banan. Warto także nauczyć się podczas stosowania białej diety eliminowania słonych przekąsek, co zawsze jest pozytywnie oceniane przez lekarzy gabinetów stomatologicznych. Życzymy zatem wytrwałości w utrzymaniu białej diety i zachęcamy do zapisywania się na zabieg wybielania zębów.