Czy warto korzystać z irygatora do zębów?

Czy urządzenia takie jak irygatory do zębów skutecznie zastępują standardowe szczoteczki do mycia i pasty? Na jakie podstawowe typy możemy je podzielić? I wreszcie – jakie są najważniejsze korzyści z ich użytkowania?

Irygatory do zębów – dodatkowe wsparcie higieny jamy ustnej

Podstawowymi produktami zalecanymi do codziennej higieny jamy ustnej są szczoteczki do zębów i pasty dostosowane do potrzeb korzystających z nich osób. Żeby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem poleca się stosowanie dodatkowych środków, o których możemy usłyszeć przy okazji kontroli w swoim gabinecie stomatologicznym. Do tych dodatkowych środków zaliczają się m.in. nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, płukanki oraz irygatory. W tym tekście skupimy się na tych ostatnich urządzeniach, ponieważ wciąż stanowią one nowość na naszym rynku.
Co warto wiedzieć o irygatorach? Są urządzeniami służącymi do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Ze względu na budowę i funkcjonalność możemy podzielić je na dwie podstawowe grupy:
– irygatory bezprzewodowe;
– irygatory stacjonarne.

Urządzenia ze zbiornikiem w rękojeści i tzw. bazą

Urządzenia bezprzewodowe składają się z rękojeści wyposażonej w akumulator, zbiornik na wodę i przyciski umożliwiające regulację ustawień, np. ciśnienia wody i rodzaju strumienia. Z powodu kształtu rączki mogą one przypominać standardowe szczoteczki elektryczne. Aby szybko je odróżnić, wystarczy jednak spojrzeć na końcówki. Te zastosowane w irygatorach mają formę wężyka, który ułatwia kierowanie strumienia wody do trudno dostępnych miejsc. Modele bezprzewodowe ładowane są w stacji ładującej. Po naładowaniu można korzystać z nich w dowolnym miejscu.
Irygatory stacjonarne, określane również jako przewodowe, są z kolei wyposażone w bazę, którą tworzą: zbiornik na wodę, podstawa z pokrętłami służącymi do personalizacji ustawień, przewód zasilający. W zależności od modelu baza zawierać może schowek na końcówki, np. przeznaczone do czyszczenia aparatu ortodontycznego bądź języka. Ze względu na większy rozmiar i konieczność podłączenia do prądu, modele przewodowe są odpowiednie do użytku domowego. Wybierając je, możemy stracić pewną swobodę, jednak w zamian otrzymujemy większy zbiornik, który pozwala na wykonanie całego zabiegu bez potrzeby dolewania wody.

Korzyści wynikające z regularnego używania irygatora

Ale czy naprawdę warto korzystać z irygatora do zębów? To urządzenie nie zastępuje mycia szczoteczką i pastą, lecz stanowi uzupełnienie szczotkowania. Pomaga więc usuwać resztki jedzenia z zakamarków, do których nie dotarła szczoteczka i pozbywa się płytki nazębnej z tych trudno dostępnych punktów. Jeśli podczas ostatniej kontroli w klinice dentystycznej okazało się, że na niektórych zębach nadmiernie gromadzi się płytka, być może to idealny moment na rozważenie zakupu irygatora. Jakie jeszcze korzyści wynikają z regularnego używania tego urządzenia?
Strumień wody pod właściwie dobranym ciśnieniem pozwala także na wykonanie masażu dziąseł, którego efektem jest poprawa ukrwienia. Korzystanie z irygatora może stać się też dobrą alternatywą dla standardowego szczotkowania i nitkowania w sytuacjach, gdy tuż po zjedzeniu posiłku musimy wyjść z domu, a zależy nam na tym, by dokładnie oczyścić zęby i odświeżyć oddech. Bezprzewodowe i stacjonarne modele stanowią więc cenne wsparcie dla jakości domowej pielęgnacji, a ich działanie wydaje się szczególnie istotne dla zapobiegania problemom rozpoczynającym się od niewłaściwej higieny.