Nagle straciłeś „jedynkę”? Oto, co można zrobić!

Utrata „jedynki” powinna sprawić, że odwiedzisz gabinet stomatologiczny. W poniższym artykule znajdziesz rozwiązania, które pozwolą ci wrócić do pełnego uśmiechu. 

Utrata zęba może przydarzyć się każdemu i to w najmniej spodziewanym momencie. Jest nie tylko trudnym fizycznie doświadczeniem, ale również emocjonalnym wyzwaniem. Zwłaszcza jeżeli dotyczy siekaczy i widocznie wpływa na wygląd uzębienia. Jednak nie tylko utrata „jedynki”, ale każdego innego zęba powinna sprawić, że odwiedzisz gabinet stomatologiczny. W poniższym artykule znajdziesz rozwiązania, które pozwolą ci wrócić do pełnego uśmiechu. 

Powrót do pełnego uśmiechu — jakie są możliwości? 

Wraz z utratą „jedynki” odchodzi również często pewność siebie. Nie musi tak być! Profesjonalny gabinet dentystyczny może zapewnić Ci wsparcie i pomóc na nowo czerpać przyjemność ze spotkań. Współczesna stomatologia przynosi bowiem rozwiązania, dzięki którym znów będziesz uśmiechać się od ucha do ucha.

Jeśli straciłeś tylko część zęba, dobrym rozwiązaniem może okazać się korona protetyczna. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania zęba i jego oszlifowania. Następnie dentysta pobiera wycisk, na podstawie którego zostanie stworzona korona protetyczna. Do momentu, kiedy nie będzie gotowa, pacjent może otrzymać odbudowę tymczasową. Aktualnie najczęściej stosowane korony to: 

  • porcelanowa na podbudowie metalowej,  
  • pełnoceramiczna na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Jeśli doszło jednak do utraty jednego bądź kilku zębów, możliwe jest zastosowanie protezy lub zamontowanie mostu protetycznego (czyli połączenia kilku koron) w oparciu o zęby sąsiadujące. Aczkolwiek wymaga to ich oszlifowania, które oznacza utratę tkanek zęba. Dlatego, jeśli tylko nie istnieją przeciwwskazania, warto rozważyć implanty. 

Czym jest implant zębowy?

Implant zębowy umieszczany jest w kości i umożliwia solidne umocowanie odbudowy protetycznej na miejscu utraconego zęba. Jak przebiega proces jego wszczepienia? 

Krok 1. Planowanie i konsultacje. Kiedy odwiedzisz gabinet dentystyczny, lekarz stomatolog przeprowadzi dokładny wywiad, który pozwoli mu ocenić sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie. Pozwala to określić, kiedy możliwy będzie zabieg (implantacja wczesna lub późna) oraz opracować plan działania, zgodny ze stanem Twojego zdrowia oraz oczekiwaniami. 

Krok 2. Zabieg wszczepienia implantu. Nie jest to bolesna procedura, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nawierci otwór, w którym umieści implant i najczęściej przykryje go śrubą zamykającą, a następnie założy szwy. Zazwyczaj nie jest to czasochłonny proces. Szwy usuwane są po 7-14 dniach.

Krok 3. Po okresie osteointegracji, czyli wganiania implantu, który w zależności od warunków trwa od 3 do 6 miesięcy, chirurg odsłania implant i zamienia śrubę zamykającą na śrubę gojącą, przyspieszającą proces regeneracji tkanek.

Krok 4. Mocowanie imitacji zęba, czyli korony. Po około 2 tygodniach następuje najważniejszy etap, czyli odbudowa utraconego zęba. Dobrze wykonane uzupełnienie nie będzie odbiegać od niego swoim wyglądem czy funkcjonalnością.  

Dostępna jest również jednofazowa metoda leczenia implantologicznego, która umożliwia wykonanie całości podczas jednej wizyty. Jest ona jednak uważana za mniej bezpieczną. Niezależnie od szybkości zabiegu dla trwałości implantu ważne jest Twoje zaangażowanie. Przestrzegaj zaleceń lekarza stomatologa zarówno podczas wszczepienia implantu, jak i również po uzupełnieniu protetycznym. Zaplanuj również regularne wizyty kontrolne. Tylko wówczas będziesz mógł cieszyć się długotrwałym efektem pełnego uśmiechu. 

Dlaczego warto inwestować w solidną i trwałą „jedynkę”?  

Za wybór konkretnego rozwiązania powinien odpowiadać doświadczony lekarz stomatolog. Gabinet stomatologiczny Aldent to miejsce, w którym możesz liczyć na profesjonalną opiekę. Leczenie implantologiczne nie jest tanią metodą uzupełniania ubytków. Niemniej warto inwestować w zęby, a zwłaszcza w „jedynki”. Znajdują się w widocznym miejscu, więc są kluczowym elementem Twojego uśmiechu.