Materiały dentystyczne – nowe technologie w służbie zdrowego uśmiechu

Nawet najlepszy dentysta z ogromnym zasobem wiedzy, latami praktyki i ponadprzeciętnymi umiejętnościami manualnymi niewiele zdziała, jeśli nie dysponuje solidnym sprzętem i odpowiednimi materiałami stomatologicznymi. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, jak ogromny postęp nastąpił w tym obszarze na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Warto zatem dowiedzieć się, z jakich tworzyw wykonane są używane w klinikach stomatologicznych wypełnienia, korony zębowe lub uzupełnienia protetyczne.

Rodzaje wypełnień ubytków próchniczych

Prywatne firmy oraz zespoły naukowców nie ustają w wysiłkach, aby opracować materiał stomatologiczny, które byłby dla naturalnych zębów jak najmniej inwazyjny. Uzupełnianiu ubytków towarzyszy ambicja zastosowania wypełnienia wspierającego remineralizację zmienionej tkanki. Wymogiem o podłożu funkcjonalnym jest użycie w gabinecie dentystycznym materiału o właściwościach adhezyjnych, czyli skutecznie łączącym dwie powierzchnie o odmiennej strukturze.

Nie bez znaczenia są także walory estetyczne. Przestarzałe, lecz wciąż wykorzystywane wypełnienia amalgamatowe są nieatrakcyjne ze względu na duży kontrast z naturalną barwą zęba. Materiał przyjmuje kolor dominującej w mieszance pierwiastków rtęci, której zasadność użycia również bywa podważana ze względu na toksyczny wpływ na zdrowie dentysty, organizm pacjenta i środowisko przyrodnicze. Z tego powodu, już w latach 80. rozpoczęto poszukiwania alternatywy dla metalowego wypełnienia.

Dziś w klinikach stomatologicznych korzysta się z niemetalowych materiałów kompozytowych z drobinkami cząsteczek włókna szklanego. Wypełnienie jest światłoutwardzalne i lepiej zabezpiecza przed ścieraniem twardych tkanek zęba. Równie bezpieczną opcją jest użycie biomateriału, którym może być hydrofilowy cement modyfikowany żywicą. Wybór tworzywa i technologii ma decydujące wpływ na skuteczność leczenia, ponieważ nietrwałe wypełnienie i konieczność ponownej interwencji zwiększa ryzyko rozwoju ubytku.

Materiały wykorzystywane do produkcji koron zębowych i protez

Jeszcze nie tak dawno, stan posiadania człowieka można było poznać po jego uśmiechu. Miało to związek z chętnie stosowanym uzupełnieniem uzębienia w postaci złotych koron. Obecnie ten metal lub jego stop wykorzystywany jest jedynie jako forma rusztowania dla implantu lub podpora licówki z porcelany. Ten drugi z wymienionych materiałów jest we współczesnych gabinetach stomatologicznych używany znacznie częściej. Niewielkie ubytki lub ułamane zęby zastępuje porcelanowa korona pełnoceramiczna lub na metalowej podbudowie. Oba rodzaje doskonale nadają się do zastosowania zarówno do naprawy zębów przednich, jak i bocznych.

W przypadku protez zębowych pacjenci kliniki dentystycznej mają nieco więcej możliwości do wyboru. Najtańszym rozwiązaniem są akrylowe konstrukcje, których skuteczność, komfort noszenia i wygląd zależą od jakości wykonania. Niestety, różnie z nią bywa, co negatywnie przekłada się na codziennie funkcjonowanie i przyjemność czerpaną z jedzenia. Dobrą alternatywą są protezy acetalowe, czyli produkty wykonane z termoplastycznego materiału oraz protezy szkieletowe, dla których trzon konstrukcji stanowi metal.