PL EN
29 lipca 2020

Czy krwawienie dziąseł może być niebezpieczne?

Długotrwałe problemy z przekrwionymi dziąsłami […]

Długotrwałe problemy z przekrwionymi dziąsłami mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Warto zatem zawczasu podjąć odpowiednie działania, aby zminimalizować ryzyko konieczności przejścia kosztownego leczenia, a nawet utraty zębów. Czym grozi lekceważenie krwawienia dziąseł i na jaką pomoc można liczyć w gabinecie stomatologicznym? W kilku syntetycznych słowach prezentujemy najważniejsze informacje.

Dlaczego krwawienie dziąseł może być niepokojące?

 

Jak w każdym dobrym horrorze, dramat zaczyna się niewinnie. Jedna kropelka krwi zmieszana ze śliną i resztkami pasty do zębów na powłoce umywalki jeszcze nie przyspiesza bicia serca. Destabilizująco na układ nerwowy nie wypływa także krwawy ślad na powierzchni twardego owocu: gruszki lub jabłka. Gdy jednak kolejne znaki zaczynają pojawiać się zbyt często, z pewnością można zacząć się niepokoić. Dlaczego?

 
Po specjalistyczną diagnozę należy udać się do dentysty. We wrocławskich gabinetach stomatologicznych Aldent nasz personel ocenia, z jak poważnym problemem zmaga się pacjent. Krwawienie dziąseł bywa symptomem cukrzycy, czy chorób wątroby. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą do zapalenia dziąseł lub przyzębia. Po dokonaniu ekspertyzy sami przeprowadzamy niezbędną interwencję lub kierujemy do właściwego specjalisty. 

 
Każde krwawienie jest spowodowane zaburzeniem krzepnięcia i związanej z tym niedokrwistości, lecz nie zawsze można od razu ustalić jej pierwotne źródło. Oprócz niewłaściwej higieny jamy ustnej częstą przyczyną jest niedobór żelaza, a nawet ciężka choroba nowotworowa, jaką bez wątpienia jest białaczka. Wspomnienie choćby o tej jednej informacji udowadnia, jak istotne jest szybkie zgłoszenie się na konsultację do dentysty.

Leczenie krwawiących dziąseł w praktyce stomatologicznej

 

Dobrze postawiona diagnoza bardzo ułatwia proces leczenia. W przypadku, gdy rozpoznanym źródłem problemu są uszkodzenia mechaniczne, wystarczy przeprowadzić krótki instruktaż prawidłowego szczotkowania. To wprawdzie prosta czynność, ale wiele osób nie ma świadomości, że posiada nadwrażliwe dziąsła. W ich przypadku przestroga przed zbyt energicznym myciem zębów jest wystarczającym środkiem zaradczym.

 

Remedium na krwawiące dziąsła można znaleźć w aptece. Ulgę przynosi regularne stosowanie łagodzącej maści hemostatycznej, specjalistycznej pasty do zębów z większą zawartością fluoru lub środków przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Część z nich dostępnych jest wyłącznie na receptę, więc to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić gabinet stomatologiczny. To najczęściej preparaty powstałe na bazie ziół: szałwii lub rumianku. Właściciele przydomowych ogródków mogą równie dobrze zrobić napar z własnych zapasów. Płukanie nim ust doskonale wspiera zalecaną przez lekarza kurację.

 

Przy stwierdzonym początku paradontozy rekomendowanym działaniem jest mechaniczne usunięcie złogów nazębnych metodą piaskowania, skalingu lub lakierowania. Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy od stopnia rozwoju zapalenia przyzębia. Jeśli kieszonka dziąsłowa jest bardzo głęboka, lekarz musi usunąć nawis, co często wymaga nawet interwencji chirurgicznej. Jak zatem udało się udowodnić, krwawienia dziąseł nie można lekceważyć, a po niezbędną pomoc trzeba udać się do profesjonalnej kliniki dentystycznej.


Aldent