Co to jest sedacja i kiedy ją stosować?

Obawy związane z wizytą w gabinecie dentystycznym są umotywowane strachem przed bólem. Pacjenci nie chcą go odczuwać, co jest zrozumiałe, ponieważ połączenia nerwowe w jamie ustnej są bardzo wrażliwe. Daje to o sobie znać w przypadku niektórych zabiegów. Lekarz w klinice stomatologicznej doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego rekomenduje miejscowe znieczulenie lub zastosowanie sedacji. Czym ona jest i kiedy można się spodziewać, że pacjent zostanie jej poddany? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest sedacja?

Stres związany z pobytem na fotelu stomatologicznym potrafi przerosnąć nawet największych twardzieli i chojraków. Gdy narzędzia dentysty zbliżają się w ust, trudno powstrzymać się od nerwowych reakcji. Pacjenci często mimowolnie cofają głowę, wiercą się i powstrzymują lekarza przed wykonywaniem obowiązków. Dla stomatologa jest to kłopotliwe, ponieważ jego ruchy muszą być pewne – od tego przecież zależy jakość wykonania zabiegu.

 

Pomocą dla obu stron są w takim przypadku środki farmakologiczne. To za ich sprawą możliwe jest przeprowadzenie sedacji, czyli chwilowego uspokojenia pacjenta i obniżenia poziomu odczuwanego stresu. Zachowuje on przy tym pełną świadomość, nie jest to bowiem narkoza. Sedację stosuje się poza gabinetem stomatologicznym także przy takich zabiegach medycznych jak kolonoskopia czy gastroskopia.

 

Pacjent może odczuwać lekką senność i odprężenie. To zasługa zastosowania np. leków benzodiazepinowych, które mają właściwości przeciwlękowe oraz uspokajające. Zmniejszają też napięcie mięśniowe, co pozwala uniknąć wspomnianych już mimowolnych ruchów przy przeszywającym bólu. Znajdujący się na fotelu w klinice dentystycznej pacjent pamięta zabieg i nie traci świadomości.

Rodzaje sedacji w gabinecie stomatologicznym

Ogólna charakterystyka sedacji nie wyczerpuje jeszcze tej problematyki. Istnieje bowiem kilka jej rodzajów, a głównym kryterium podziału jest sposób aplikacji środków farmakologicznych. W przypadku sedacji wziewnej pacjentowi podaje się leki uspokajające przez drogi oddechowe. To mieszanka tlenu i podtlenku azotu. Kliniki stomatologiczne coraz rzadziej stosują jednak tę metodę.

 

A czym jest analgosedacja? Polega na dożylnym podaniu środków uspokajających, które często łączy się też ze środkami przeciwbólowymi. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, wiedzy i doświadczenia ustala, jaką dawkę powinien podać, aby przyniosła ona pożądany skutek. 

 

Wyróżnić można również sedację płytką, czyli stosowanie niewielkich dawek środków uspokajających. Wówczas pacjent odczuwa delikatną senność i jest zrelaksowany, ale w pełni rozumie, że trwa zabieg. Gdy mowa o sedacji głębokiej, należy wspomnieć o zalecanej obecności anestezjologa. To rekomendowany sposób uspokojenia pacjenta podczas skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, kiedy pojawia się wysokie ryzyko odczuwania dużego bólu.

 

Praktyka codziennego życia kliniki dentystycznej pokazuje, że najczęściej spotykaną formą sedacji jest płytka sedacja dożylna, która stanowi uzupełnienie dla znieczulenia miejscowego. Lekarz konsultuje z pacjentem wybór odpowiedniego rozwiązania i dopasowuje je do aktualnej potrzeby, przez co należy rozumieć przede wszystkim specyfikę konkretnego zabiegu stomatologicznego.