Szyny relaksacyjne do zwalczenia bruksizmu

Budzisz się z obolałą żuchwą i dyskomfortem odczuwanym w jamie ustnej? Być może przez całą noc zgrzytałeś zębami i zbyt mocno je zaciskałeś. Powodem bruksizmu może być np. stres, który uwalnia się podczas snu. Jednym ze środków zapobiegawczych jest szyna relaksacyjna. To stosunkowo niedrogi produkt, który może przynieść ulgę przy regularnym stosowaniu. Odwiedź gabinet stomatologiczny Aldent, a pomożemy Ci zwalczyć bruksizm na dobre.

Kilka słów o bruksizmie

Gdy pacjenci zgłaszają się do naszego gabinetu medycznego, podawanych przez siebie objawów często nie kojarzą z samym bruksizmem. Wielu osobom ta nazwa nic nie mówi i co najwyżej kojarzy się ze stolicą Belgii, Brukselą. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej. Bruksizm może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej jego objawy występują nocą, a właściwie podczas snu. Wówczas mózg odreagowuje napięcie psychiczne i kieruje pracą mięśni żwaczy, które są nadmiernie napięte. Zęby zaciskają się i z braku przestrzeni ocierają się o siebie.

 

Nie należy lekceważyć bruksizmu, czego dowodzimy szerzej w innym artykule blogowym (do przeczytania tutaj). Warto raz jeszcze przypomnieć, że brak szybkiej interwencji może skutkować trwałym szczękościskiem, a nawet uszkodzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Osoba cierpiąca na bruksizm często ma przygryzione policzki i odczuwa silne bóle głowy. Inną, równie poważną konsekwencją jest utrwalenie wady zgryzu, grożące szczególnie dzieciom, ponieważ ich aparat jamy ustnej dopiero się kształtuje i jest bardziej podatny na zmiany.

W jaki sposób działa szyna relaksacyjna?

Wiesz już zatem, dlaczego zwalczanie bruksizmu jest koniecznością. Odwiedź gabinet stomatologiczny Aldent, a będziemy w stanie precyzyjnie zdiagnozować Twój przypadek i ustalić metodę leczenia. Jedną z nich jest zastosowanie szyny relaksacyjnej. To przezroczysta nakładka na zęby, którą tworzy się z bezpiecznego dla zdrowia i nieuczulającego tworzywa sztucznego (najczęściej jest to kopolimer EVA). Jej zadaniem jest zabezpieczenie uzębienia przed silnym zwarciem. Uniemożliwia ścieranie się szkliwa i chroni żuchwę przed przyjmowaniem niestabilnej pozycji.

 

Szynę relaksacyjną powinno się zakładać przed zaśnięciem, tuż po umyciu zębów. Należy też dbać o jej czyszczenie, aby drobinki bakterii nie wpływały na rozwój próchnicy podczas snu. Jej użycie jest też rekomendowane osobom, które mają problem z chrapaniem. Za jej pomocą można również aplikować żele do wybielania zębów.

 

W naszym gabinecie medycznym Aldent sami wykonujemy szyny relaksacyjne. I to indywidualnie dla każdego pacjenta, co zwiększa komfort ich noszenia oraz prawdopodobieństwo osłabienia objawów bruksizmu. Wprawdzie w sklepach są dostępne modele bardziej uniwersalne, ale najlepiej stosować te egzemplarze szyn, które są wykonane pod konkretne uzębienie. Warto też nadmienić, że środki do czyszczenia protez i specjalna szczoteczka pomagają zachować szynę w higienicznym stanie, więc nie jest to produkt jednorazowy. 

 
Nie obawiaj się, że schemat postępowania z szyną relaksacyjną jest dla Ciebie za trudny. W naszym gabinecie stomatologicznym szczegółowo i przejrzyście objaśniamy sposób korzystania z nich. Pamiętaj o regularnych wizytach i nie lekceważ, jeśli bliska osoba mówi Ci, że podczas snu Twoje zgrzytanie zębów brzmi niepokojąco. Zwróć się o poradę do specjalisty, a unikniesz przykrych konsekwencji bruksizmu.