Zagrożenia stomatologiczne u seniorów

W kontekście stomatologii wiele uwagi poświęca się profilaktyce i leczeniu zębów u małych dzieci i dorosłych. Warto jednak mieć na względzie jeszcze jedną szczególną grupę pacjentów, którymi są seniorzy. To osoby szczególnie narażone na pojawienie się problemów z uzębieniem, m.in. ze względu na podeszły wiek i ogólne osłabienie organizmu w dojrzałym okresie życia. Jakie zagrożenia stomatologiczne występują u seniorów? Sprawdzamy.

Problemy stomatologiczne osób starszych

Globalny rozwój stomatologii i świadomości pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej sprawiły, że w ujęciu ogólnym stan uzębienia starszych osób jest o wiele lepszy, niż bywało to jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Warto jednak podkreślić, że wysoka zawartość cukru w żywności oraz jej przetworzenie przekłada się na wzrost ryzyka pojawienia się osłabienia stanu jamy ustnej. Wieloletnia profilaktyka oraz regularne wizyty w klinice stomatologicznej zwiększają wprawdzie szansę na zdrowe zęby, lecz niestety nie dają gwarancji.
 
U dorosłych pacjentów w podeszłym wieku znacznie szybciej zachodzą w uzębieniu zmiany fizjologiczne o charakterze atroficznym, czyli związanym ze stopniowym zmniejszaniem się rozmiarów tkanki. Lekarze w gabinecie dentystycznym często rozpoznają takie patologie jak: próchnica okrężna, próchnica przyszyjkowa czy też ubytki spowodowane znaczącym starciem szkliwa. Wraz z wiekiem obniża się również sprawność narządu żucia, a obserwacja stanu uzębienia i jamy ustnej pomaga w procesie stawiania diagnozy przy innych dolegliwościach i jednostkach chorobowych.
 
Wielu starszych pacjentów stawia się na wizytę w gabinecie stomatologicznym ze względu na problemy z nerkami. Choroby tego narządu wywołują zaburzenia w budowie tkanki kostnej i mineralnej zębów oraz przyczyniają się do nieprawidłowej pracy ślinianek i funkcji smakowych. Zdrowe i zadbane zęby naturalne często trudno uratować i seniorzy są zmuszeni do zamówienia uzupełnień protetycznych lub wykonania pełnej protezy.

Na co muszą uważać seniorzy? Profilaktyka stomatologiczna

Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka najczęstszych stanów patologicznych zębów u osób starszych. Warto omówić je szerzej. Uzębienie seniorów narażone jest na próchnicę korzenia, co wynika z postępującego z wiekiem obniżenia dziąsła. Bakterie próchnicze mają lepszy dostęp do miejsc, gdzie korzeń stopniowo jest bardziej odsłonięty. Na niekorzyść pacjenta gabinetu stomatologicznego wpływa również zmniejszone wydzielanie śliny, będące skutkiem drobnoustrojowych chorób lub przyjmowanych farmaceutyków.
 
Kolejnym problemem, z jakim mogą zmagać się seniorzy są ubytki o charakterze bakteryjnym. Tkanki ścierają się mechanicznie m.in. z powodu kontaktu z klamrami protez, ze zużytymi koronami czy na skutek niewłaściwego sposobu higieny jamy ustnej. Na niekorzyść działa ponownie zmniejszona ilość wydzielanej śliny, a nie bez znaczenia przy powstawaniu ubytków są takie przyczyny jak zwiększona wrażliwość tkanek zębowych, pojedyncze braki w uzębieniu czy zmienna intensywność żucia. Zachęcamy zatem seniorów do odwiedzin w klinice dentystycznej Aldent, aby przekonać się, czy stan uzębienia jest prawidłowy.