Jak wygląda przegląd stomatologiczny?

Konieczność prowadzenia badań profilaktycznych jest przez lekarzy podkreślana przy każdej możliwej okazji. Regularne wizyty w klinice dentystycznej wcale nie muszą wiązać się z przechodzeniem serii bolesnych zabiegów oraz ogromnym wydatkiem pieniędzy. Gdy stosunkowo często pacjent zgłasza się na przegląd stomatologiczny, może dzięki temu znacznie skuteczniej dbać o stan jamy ustnej i tym samym uniknąć poważnych interwencji. Czym tak naprawdę jest przegląd, jak przebiega i co ile miesięcy warto umówić się na wizytę? Wyjaśniamy.

Przygotowania do przeglądu stomatologicznego

Zanim szczegółowo omówimy przebieg przeglądu, kilka słów wstępu poświęcimy samym przygotowaniom do tej wizyty o charakterze profilaktycznym. Może ten artykuł czyta ktoś, kto nigdy nie był w gabinecie stomatologicznym i potrzebuje pełnej informacji? We wrocławskiej klinice Aldent umówienie samej wizyty jest bardzo proste. Można to zrobić telefonicznie, drogą mailową lub za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie gabinetu. W miejscu na dodatkowe uwagi warto doprecyzować, że celem spotkania ma być przegląd stomatologiczny.

Przed samą wizytą warto przypomnieć sobie, jakie choroby przeszło się w ostatnich kilku latach. Dobrze jest też mieć w głowie nazwy aktualnie przyjmowanych leków. Informacje mogą być przydatne dla stomatologa, gdy będzie stawiał diagnozę, a zwłaszcza w momencie planowania leczenia. Konflikt farmakologiczny może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, więc lepiej uniknąć negatywnego oddziaływania na siebie leków.

Oczywiście w ramach przygotowań należy zadbać przed wizytą o higienę jamy ustnej. Przegląd stomatologiczny ma odbyć się w godzinach popołudniowych? Jeśli ktoś ma w zwyczaju myć zęby rano, dobrze jest włożyć do teczki szczoteczkę oraz pastę, aby móc przed wyjściem z pracy pójść do łazienki i porządnie wyszczotkować jamę ustną. Lekarzowi po prostu łatwiej jest postawić diagnozę stanu uzębienia, gdy widoku nie przesłaniają mu resztki jedzenia.

Procedura przeglądu stomatologicznego — na czym polega?

Wedle zaleceń lekarzy przegląd powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, choć coraz częściej mówi się, że najlepiej jest umawiać tego rodzaju spotkanie dwa razy do roku. Wówczas dentysta w gabinecie stomatologicznym ma pełną kontrolę nad zmianami zachodzącymi w uzębieniu i może odkryć zalążki np. próchnicy, zanim spustoszy ona jamę ustną.

Pierwszym etapem wizyty jest wywiad z pacjentem. To wówczas przydadzą się informacje, o którym pisaliśmy wcześniej. Szczególnie ważne jest powiedzenie lekarzowi, czy choruje się na cukrzycę, zakrzepicę lub nadciśnienie. Następnie stomatolog w klinice dentystycznej przechodzi do etapu oględzin. Sprawdza, gdzie są ubytki, jaki jest stan zastosowanych wcześniej wypełnień. Może także zlecić wykonanie zdjęcia RTG, gdy nie ma pewności np. co do stopnia rozwoju zmian próchniczych, stanu przyzębia lub stanów zapalnych.

Po dokonaniu wstępnej oceny uzębienia stomatolog może albo pochwalić stan uzębienia i umówić się od razu na wizytę za pół roku, albo wyznaczy plan leczenia. Obejmuje on informację o ilości niezbędnych wizyt, które pomogą zaradzić problemowi oraz przedstawia wstępny kosztorys kolejnych działań. Ostateczna decyzja zawsze należy do pacjenta, ale lekarz zawsze ostrzega przed konsekwencjami braku podjęcia koniecznych kroków. Rezygnacja z natychmiastowego leczenia może być fatalna w skutkach i w następnych latach często wiąże się z potrzebą wydania znacznie większej sumy pieniędzy.

Na przegląd stomatologiczny powinno się umawiać także dzieci. I to już w okresie od 6 do 12 miesięcy od urodzenia. Stały kontakt z gabinetem dentystycznym pozwala uchronić dziecko przed wadą zgryzu, osłabieniem stanu uzębienia oraz innymi konsekwencjami zaniedbań. Zachęcamy zatem i małych, i dużych do rejestrowania się w klinice stomatologicznej Aldent. Jak udało się udowodnić, przegląd stomatologiczny to nic strasznego!