Co to jest demineralizacja szkliwa? Przyczyny i zagrożenia

Szkliwo jest twardą warstwą, jedną z najmocniejszych w ludzkim organizmie. Ale mimo wszystko, pod naporem kwasów i cukrów, nawet ono może być uszkodzone. Wówczas mowa o demineralizacji szkliwa. Czym grozi i jak można jej uniknąć? Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w poniższym artykule.

 

Skład i rola szkliwa 

 

Szkliwo to słowo, które można usłyszeć nie tylko w gabinecie stomatologicznym. Równie dobrze można tak nazwać cienką warstwę szkła, umieszczoną na powierzchni porcelany. Nadaje naczyniom gładkość i barwę oraz zwiększa ich wytrzymałość. Podobne zadania szkliwo spełnia, gdy pokrywa zębinę w obrębie korony zęba. Zawiera wiele minerałów, które dbają o ochronę uzębienia przed nadmiernym ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Prawie 100% składu szkliwa to pierwiastki takie jak wapń czy fosfor.

 

Może to wydać się zaskakujące, ale mineralna warstwa powstaje u człowieka już w zawiązkach zębów mlecznych, kiedy dziecko spędza beztroskie 9 miesięcy w brzuchu matki. Pozostałymi elementami szkliwa są związki organiczne i woda. Gdy tej ważnej warstwy ubywa, mowa wówczas o zjawisku takim jak demineralizacja szkliwa. Oznacza to, że w składzie jest coraz mniej związków nieorganicznych, które chronią zęby m.in. przed bólem w kontakcie z twardymi produktami spożywczymi.

 

Przyczyny demineralizacji szkliwa i działania obronne

 

Jak już udało się wspomnieć, na ławie oskarżonych powinny zasiąść kwasy i cukry. To one w największej mierze przyczyniają się do zwiększenia płytki bakteryjnej, która wykazuje niszczycielskie zapędy i pogłębia proces demineralizacji szkliwa. Prowadzi to m.in. do skłonności zębów do kruszenia się, nadwrażliwości zębów i bolesnych reakcji na ciepło oraz zimno. Gdy zatem takie objawy zaczynają niepokoić pacjenta, musi udać się do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz-specjalista mógł właściwie zareagować.

 

Aby uniknąć pogłębiania problemy, należy zmienić swoje nawyki. Ograniczenia żywieniowe dotyczą m.in. picia słodzonych napojów gazowanych, soków cytrusowych, a także wina. Lepiej odstawić na półkę także suszone owoce i słodycze z wysoką zawartością cukru. Co stanowi dobre zamienniki? Na pewno produkty zawierające witaminy A i D oraz żywność bogata w fosfor, wapń, magnez, cynk i żelazo.

 
Na pierwszym miejscu trzeba jednak postawić higienę jamy ustnej. Szczoteczka musi znaleźć się w niej przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. W ruch powinna pójść także nić dentystyczna, aby móc usuwać drobinki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Można rozważyć użycie irygatora dentystycznego. W przypadku poważnej demineralizacji szkliwa właściwe działania doradzi i przeprowadzi lekarz w klinice dentystycznej. Zachęcamy zatem do odwiedzania gabinetów Aldent i do zobaczenia na naszym fotelu!