Kilka słów o zębach mlecznych

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla małego pacjenta wielkim przeżyciem. Nowa sytuacja nie zawsze jest dla dziecka przyjemna, ale mimo wszystko utrata zębów mlecznych lub problemy z nimi są łagodniejsze w przebiegu od komplikacji z zębami stałymi. Co trzeba wiedzieć o popularnych „mleczakach”? Czy warto inwestować w ich leczenie, skoro w dłuższej perspektywie i tak zostaną zastąpione przez nowe, trwalsze pokolenie zębów? Przeczytaj artykuł.

Zęby mleczne – kiedy pojawiają się i kiedy wypadają?

 

Okres pojawiania się zębów mlecznych jest dla młodych rodziców uciążliwy. Dyskomfort odczuwany przez dziecko podczas ząbkowania jest przyczyną długotrwałego płaczu. Gdy u na co dzień pogodnych maluchów z dnia na dzień zwiększa się płaczliwość, może to być sygnał, że w buzi zaczynają rosnąć pierwsze zęby. Ten etap jest charakterystyczny dla okresu między 5 a 10 miesiącem życia. U niektórych dzieci zęby mleczne pojawiają się trochę wcześniej lub później, co jednak nie powinno budzić niepokoju rodziców.

 

Aby ulżyć nieco maluchowi, można spróbować schłodzić specjalne gryzaki. Niska temperatura tych przedmiotów uśmierza ból i osłabia dyskomfort. W sklepach dostępne są także żele, które należy nakładać w miejsca, gdzie widoczny jest wzrost pierwszych mleczaków. Okres wzrostu mlecznych zębów kończy się mniej więcej około 30 miesiąca życia, czyli gdy dziecko ma 2,5 roku. Natomiast proces ich stopniowego wypadania zaczyna się w okolicach 6 i 7 roku życia. Trwa kilka lat, przez co dziecko przez pewien czas ma zarówno zęby mleczne, jak i stałe.

Leczenie mleczaków w gabinecie stomatologicznym

 

Specyfiką pierwszego pokolenia uzębienia jest brak zębów przedtrzonowych, które pojawiają się dopiero jako zęby stałe. Wyróżnić można zatem w dziecięcej jamie ustnej siekacze, kły i trzonowce. Łącznie należy spodziewać się wyrośnięcia 20 sztuk, dla których charakterystyczną cechą jest wzrost z zachowaniem małych odstępów od siebie. Zęby mleczne w przeciwieństwie do stałych odpowiedników wykazują słabszą odporność na substancje o dużej kwasowości. Powoduje to większą podatność na działanie bakterii próchnicotwórczych.

 

Mleczaki mają jaśniejszy, niemal biały odcień. To dzięki niemu pierwsze zęby nazywane są „mlecznymi”. Problemów z dziecięcym uzębieniem nie wolno lekceważyć. Także maluchy powinny odwiedzać klinikę dentystyczną, ponieważ stany zapalne mogą przenosić się na zęby stałe. Szczególnie istotna jest dbałość o stan uzębienia, kiedy oba rodzaje zębów sąsiadują ze sobą. Między innymi dlatego dzieciom tak często przypomina się, aby ograniczały słodycze, ponieważ rozwój próchnicy we wczesnym wieku może przynieść w przyszłości katastrofalne skutki.

 

Głównym zaleceniem dentystycznym w przypadku zębów mlecznych jest oczywiście pilnowanie systematycznej higieny jamy ustnej. Włosie szczoteczki powinno być miękkie, aby nie podrażnić wrażliwych dziąseł. Nawyki wypracowane w dzieciństwie dają dobre rezultaty w późniejszym okresie dojrzewania i dorosłości. Zachęcamy do umawiania pierwszego przeglądu w gabinetach stomatologicznych Aldent. Warto to zrobić, gdy dziecko skończy 1 rok życia. Jesteśmy doskonale przygotowani do przyjmowania małych pacjentów i chętnie leczymy także mleczne zęby.