Co może być przyczyną wypadania zębów u dorosłych?

Niektórzy twierdzą, że głównym źródłem powodzenia w życiu prywatnym i publicznym jest pełny, szczery uśmiech. Dbałość o stan uzębienia to nie tylko kwestia pilnego przestrzegania zaleceń higienicznych. Jama ustna bywa atakowana przez bakterie, a luki pojawiają się także z innych, niezależnych od nas przyczyn. Dlaczego dorosłym także wypadają zęby? Postaramy się to wyjaśnić.

Paradontoza – wróg nr 1 zębów człowieka

Utrata zębów to nic przyjemnego, ani pod względem estetycznym, a już na pewno – zdrowotnym. Niestety, spory odsetek Polaków zmaga się z paradontozą, czyli główną winowajczynią wypadania zębów. W ciągu roku kliniki stomatologiczne notują przypadki coraz młodszych pacjentów cierpiących z powodu chorób przyzębia. Dotychczas bowiem paradontoza pojawiała się z reguły w bardzo dojrzałym wieku. Dziś już nie dziwi, że do gabinetu dentystycznego z tą dolegliwością przychodzi trzydziestolatek.
Paradontoza objawia się krwawieniem dziąseł, często bardzo obfitym. Dodatkowo pojawić się może nadwrażliwość na napoje i potrawy o skrajnych temperaturach. Ciepłe i zimne posiłki oraz płyny trudno przez to spożywać. Niektórzy zbyt późno odkrywają korzyści z mycia jamy ustnej, dlatego do listy wymienionych symptomów należy dopisać także nieprzyjemny zapach dobywający się z jamy ustnej, utrzymujący się nawet pomimo dokładnego wyczyszczenia zębów.
 
Regularne stosowanie zaleceń higienicznych oraz systematyczne wizyty w klinice dentystycznej sprawiają, że można zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby przyzębia. Gdy stomatolog zauważy zalążki paradontozy, będzie najprawdopodobniej rekomendował usunięcie kamienia nazębnego. Jest to możliwe wyłącznie przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Dla osób szczególnie podatnych na chorobę przyzębia zostały stworzone specjalne pasty do zębów. Plany jej zakupu warto skonsultować z dentystą, ponieważ może okazać się, że nie jest to konieczne, albo wyjściem z sytuacji jest tylko mechaniczne usunięcie osadu.

Inne przyczyny wypadania zębów

Oczywiście nie tylko paradontozę leczymy w Aldent – klinice stomatologicznej we Wrocławiu. Choroby przyzębia (zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia) mogą pojawić się samoistnie, ale często są wynikiem zaniedbań. Zaniechania również bezpośrednio wpływają na wzrost ryzyka wypadnięcia zębów. Niestety w naszym wrocławskim gabinecie dentystycznym miewamy przypadki leczenia braków w uzębieniu, które powstały wskutek urazów mechanicznych – np. w wyniku wypadków w ruchu drogowym lub pieszym.
 
Utrata zębów bywa też pochodną słabej kondycji ogólnej organizmu lub jest efektem chorób innych układów. Prawdę przyznają temu stwierdzeniu osoby cierpiące np. na cukrzycę, nowotwory, schorzenia autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów lub osteoporozę. W takich przypadkach warto zadbać o nawiązanie porozumienia między specjalistą prowadzącym leczenie a stomatologiem. W klinice Aldent Wrocław jesteśmy w pełni otwarci na taki kontakt i chętnie służymy pomocą wszystkim tym, którzy chcą zachować zdrowy uśmiech.