Gojenie rany po ekstrakcji. Jak długo to trwa?

Usuwanie zęba u wielu pacjentów wiąże się z dużym stresem, ale można temu zaradzić. Pomocna może okazać się wiedza, że zabieg odbywa się przy użyciu znieczulenia, a chirurgiczne usuwanie zęba trwa zaledwie kilka minut. Jednak niektórzy pacjenci bardziej niż gabinetu dentystycznego, boją się bólu podczas procesu gojenia się. Poniżej zdradzamy, co się dzieje po ekstrakcji i co można zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.

Przebieg gojenia się ran po ekstrakcji

Tuż po wykonanej ekstrakcji organizm zaczyna proces gojenia się. Najpierw w miejscu usuniętego zęba dochodzi do krwawienia, przez co tworzy się naturalny skrzep chroniący ranę przed czynnikami zewnętrznymi. Następnie po upłynięciu od kilku do kilkunastu godzin dochodzi do oczyszczania się rany, co wywołuje stan zapalny. Na tym etapie pacjent odczuwa zwykle ból i dochodzi do opuchlizny. Po kilku dniach uszkodzona tkanka zaczyna się powoli odbudowywać – długość trwania tej właściwej części gojenia się jest zależna przede wszystkim od wielkości rany, ale też od stanu zdrowia pacjenta oraz tego, czy stosował się do zaleceń stomatologa. Oprócz tego, że każdy pacjent jest inny, to różnice w gojeniu się mogą także zależeć od rodzaju usuwanego zęba. W przypadku łatwych ekstrakcji gojenie się może trwać kilka dni, natomiast przy skomplikowanych zabiegach proces ten może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Całkowite zagojenie się tkanki to kilka miesięcy – jednak dla pacjenta nie jest to odczuwalne.

 

Gojenie się może zostać dodatkowo wydłużone, gdy dojdzie do infekcji, nagromadzenia wydzieliny surowiczej, dlatego należy uważnie obserwować swój organizm. Jeżeli do 10 dni po zabiegu ból nie będzie Cię opuszczać, krwawienie nie będzie ustępować, pojawi się gorączka, nudności lub nieprzyjemny zapach z ust, to koniecznie odwiedź gabinet dentystyczny i poproś o pomoc.

Kilka wskazówek, które przyspieszą proces gojenia się

Sama praca lekarza dentysty w gabinecie stomatologicznym to nie wszystko. Na sprawny proces gojenia się wpływ ma również zachowanie pacjenta i przestrzeganie kilku zasad. Wśród nich można wskazać:

 

trzymanie wałeczka stomatologicznego założonego przez dentystę po wyjściu z gabinetu – do 30 minut (pozwoli to na stworzenie się skrzepu). Opatrunek należy uciskać, aby zatamować krwawienie, ale niezbyt mocno – aby nie uszkodzić bardziej rany;

 

niejedzenie i niepicie przez 2 godziny po zabiegu;

 

ograniczenie wysiłku fizycznego, ostrożne mycie zębów i stosowanie zaleconych przez stomatologa płukanek działających antybakteryjnie w dniu ekstrakcji;

 

unikanie alkoholu, papierosów oraz gorących pokarmów przez kilka dni po zabiegu.

 

Radzimy zawsze uważnie słuchać zaleceń stomatologa. Jeżeli obawiasz się, że w stresie możesz o czymś zapomnieć – najlepiej zapisz wszystkie wskazówki na kartce lub w telefonie.

 

Na ból i opuchliznę pomogą Ci zimne okłady, tabletki przeciwbólowe lub konkretne antybiotyki przepisane przez lekarza. Unikaj niezdrowych przekąsek i twardego jedzenia. Jeżeli masz taką możliwość, przygotuj posiłki w płynnej formie.

 

Jeżeli wiesz, że ekstrakcja zęba jest w Twoim przypadku niezbędna, to odwiedź gabinet stomatologiczny. Im szybciej się tym zajmiesz, tym lepiej!