Czym jest zapalenie ozębnej i jak to wyleczyć?

Jeśli czujesz ból w szczęce promieniujący w stronę szyi lub ucha, a w samej jamie ustnej odnosisz wrażenie opuchlizny, całkiem możliwe, że doszło do zapalenia ozębnej. Nagły i mocny ból oraz opuchlizna to jednak nie jedyne objawy. Oprócz tego pacjent może odczuwać objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, osłabienie, dreszcze, duszności, bóle głowy i złe samopoczucie – są to klasyczne symptomy walki organizmu z rozwijającym się stanem zapalnym. W przypadku zapalenia ozębnej pojawia się także silny ból zęba, który utrudnia jedzenie, picie, a nawet mówienie.

Jakie są przyczyny zapalenia ozębnej i okostnej?

Okostna to błona, która otacza kość. Jest silnie ukrwiona i pełni trzy ważne funkcje. Po pierwsze, chroni kość przed urazami. Po drugie, regeneruje i odbudowuje tkankę kostną dzięki specjalnym komórkom. Bez nich kość nie byłaby w stanie zrosnąć się w przypadku złamania. Po trzecie, okostna dostarcza niezbędne składniki odżywcze za pośrednictwem naczyń krwionośnych, które znajdują się w niej i przepływają przez tzw. kanały Volkmanna.

 

Zapalenie ozębnej zazwyczaj występuje w wyniku bakteryjnego zakażenia. Bakterie te docierają do wnętrza zęba przez ubytek lub uszkodzenie szkliwa. Przedostają się do miazgi i jeśli nie zostaną usunięte, mogą zainfekować nawet korzeń zęba, gdzie zagrożona będzie już okostna i struktura samej kości.

 

Innymi przyczynami zapalenia ozębnej mogą być urazy mechaniczne – uderzenie, przemieszczenie się zęba lub uszkodzenie korzenia. Często też zapalenie spowodowane jest chorobą przyzębia, która nieleczona może prowadzić do utraty tkanki kostnej i wystąpienia przestrzeni między dziąsłami a zębami.

 

Uniwersalną przyczyną problemów z uzębieniem oraz kośćmi szczęki są złe nawyki higieny jamy ustnej. Mowa tutaj nie tylko o nieprawidłowym szczotkowaniu zębów, ale również o braku regularnego czyszczenia międzyzębowego. Nieużywanie nici dentystycznej czy płynu do płukania ust może prowadzić do rozwoju chorób dziąseł – również zapalenia ozębnej zęba. W ramach przyczyn warto wspomnieć także o nieprawidłowo założonych aparatach ortodontycznych, które także mogą prowadzić do uszkodzenia ozębnej.

Zapalenie ozębnej zęba – rozpoznanie

Pierwszym objawem zapalenia ozębnej jest silny dyskomfort, który może się nasilać w nocy lub podczas żucia. Ból potrafi promieniować na okolicę uszu, skronie lub szyję. Innym symptomem jest obrzęk w okolicy stanu zapalnego, gorączka, ból gardła i trudności w otwieraniu ust.

 

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast udać się do dentysty, aby przeprowadzić odpowiednie badania i postawić diagnozę. W tym celu wykorzystuje się takie badania jak zdjęcie rentgenowskie punktowe, tomografię komputerową lub badanie przedmiotowe danej okolicy.

Jakie są sposoby leczenia zapalenia ozębnej?

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnych objawów polega na oczyszczeniu próchnicy i  leczeniu endodotycznym. Jeśli choroba jest już bardziej zaawansowana, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu chorej tkanki. Kuracja może być długotrwała i wymagać skomplikowanych procedur. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja pacjenta, a leczenie może obejmować także rehabilitację po zabiegu chirurgicznym.

 

Ważne jest również, aby pamiętać o zapobieganiu zapaleniu ozębnej  poprzez regularne wizyty u dentysty, prawidłową higienę jamy ustnej i natychmiastowe leczenie ubytków czy chorób zębów. Dbanie o zdrowie jamy ustnej i profilaktyka to klucz do uniknięcia wielu problemów z zębami – w tym zapalenia ozębnej lub okostnej.