Ruchomy aparat ortodontyczny – czy to działa?

Piękny uśmiech wzbudza sympatię i zaufanie – mowa tu nie tylko o śnieżnobiałych zębach, ale i o ich prostym ułożeniu. Niestety niewiele osób może pochwalić się zgryzem pozbawionym wad. Na szczęście nauka znalazła sposób na poprawienie tych drobnych niedoskonałości i gabinet dentystyczny jest miejscem, w którym aparaty stałe oraz ruchome od lat skutecznie prostują zęby dzieci i dorosłych. W tym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się lepiej działaniu temu drugiemu rodzajowi aparatów ortodontycznych.

Kto powinien nosić ruchomy aparat?

Zazwyczaj aparaty ruchome zaleca się młodym pacjentom, ponieważ u dzieci szczęka wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju. Taki aparat zakładany jest zwykle u pacjentów do około 13 roku życia – później stawia się raczej na aparat stały. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ten rodzaj aparatu powinny nosić osoby starsze, np. przy niewielkich wadach zgryzu.

Działanie aparatu ruchomego

Aparat ruchomy ma bardzo charakterystyczną budowę – tworzy go akrylowa płytka (w dowolnym kolorze), śruby, sprężyny oraz stalowe druty. Zaletą tego typu leczenia zgryzu jest to, że jest to właściwie bezbolesny proces. Co kilka tygodni w gabinecie stomatologicznym podkręca się śruby w aparacie, w wyniku czego przez kilka dni możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu, ale nie przeszkadza on w wykonywaniu codziennych czynności.

 

Ruchomy aparat ortodontyczny pomaga zwężać lub rozszerzać łuk zębowy oraz pracować nad wychyleniem zębów. Aby przynosił spodziewane efekty, należy pamiętać o jego regularnym noszeniu. Często bywa nazywany „aparatem na noc”, ale to popularny błąd i można, a nawet trzeba nosić go także w ciągu dnia. Jest to spowodowane tym, że działanie aparatu w nocy może być osłabione, jeśli pacjent ma tendencje do spania z otwartymi ustami. Oczywiście należy pamiętać, że w takim aparacie nie można jeść. Niektórym pacjentom trudności sprawia mówienie w nim, dlatego najlepiej zakładać go podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji czy sprzątania.

Skuteczność ruchomego aparatu ortodontycznego

Niestety nie każdą wadę można wyleczyć ruchomym aparatem – nie poradzi sobie np. z koniecznością obrócenia zębów. Istnieje też ryzyko, że nawet po noszeniu tego rodzaju aparatu w przyszłości konieczne będzie założenie stałej wersji.

 

To, jakie efekty uzyskasz, zależy nie tylko od jakości usług ortodonty w gabinecie dentystycznym, ale i od własnego zaangażowania w cały proces. Jeszcze raz przypomnimy, że należy nosić taki aparat jak najczęściej, dbać o jego czystość, a także regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych, na których dochodzi do podkręcenia śrub aparatu. Natomiast co do wyboru rodzaju aparatu – warto zaufać ortodoncie, który wie, jakiej metody leczenia wymagają Twoje zęby.

 

Chcesz wyprostować swoje zęby? Umów się na konsultację ortodontyczną i odwiedź gabinet stomatologiczny Aldent.