Autotransplantacja zęba, czyli o przeszczepie w jamie ustnej

Autotransplantacja zęba, czyli o przeszczepie w jamie ustnej

Estetyka jamy ustnej zawsze stanowiła niemały problem – nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Krzywy zgryz czy ubytki w uzębieniu skutecznie odbierają pewności siebie i pogłębiają kompleksy. Nie mówiąc już o wielu powikłaniach oraz problemach zdrowotnych. 

Nic zatem dziwnego, że współczesna stomatologa szuka skutecznych rozwiązań dostosowanych do standardowego budżetu  pacjenta, aby zaradzić temu problemowi. Gabinet dentystyczny Aldent jest jednym z miejsc, w których z powodzeniem poddamy się takiemu zabiegowi.

Czym jest autotransplantacja zęba?

Autotransplantacja zęba to zabieg polegający na przeniesieniu zęba z jednej części jamy ustnej do innej. Kluczowe są tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze, mowa o zdrowym zębie pacjenta, a nie o próbie przeszczepienia zęba z innego organizmu. Po drugie, zdrowy ząb umieszcza się w zębodole w innym miejscu na łuku zębowym. Jest kilka sposobów wykonania tego zabiegu. Dentysta może zaproponować wariant jednoczasowy bądź dwuczasowy albo autotransplantację zamkniętą czy też otwartą. Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym warto zadać szczegółowe pytanie o przebieg tego procesu i poprosić o wyczerpujące wyjaśnienie podjętych przez stomatologa decyzji.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z autotransplantacji zęba?

Zabieg ten może być pomocny m.in. gdy:

uszkodzeniu uległ ząb, który jest trudny do leczenia kanałowego,

ząb uległ ekstrakcji, a pacjent nie jest kandydatem do implantacji,

konieczna jest korekta zgryzu.

Jak przebiega autotransplantacja zęba?

Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog przeprowadza dokładną diagnostykę, oceniając m.in. stan zęba oraz warunki w jamie ustnej. Następnie, po podaniu znieczulenia, przystępuje do ekstrakcji zęba, który ma zostać przeszczepiony.

 

Lekarz najpierw przygotowuje miejsce, a następnie usuwa ząb. Stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła, aby możliwe było wprowadzenie korzenia zęba. Po umieszczeniu zęba w nowym miejscu dentysta dokonuje szycia i nakłada opatrunek.

 

Po zabiegu pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza, m.in. dotyczących diety i higieny jamy ustnej. W zależności od indywidualnego przypadku gojenie może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zabieg wykonywany jest na miejscu – gabinet dentystyczny jest odpowiednio przystosowany do tego rodzaju działań. Hospitalizacja nie jest konieczna.

Autotransplantacja zęba w gabinecie stomatologicznym Aldent

Autotransplantacja zęba umożliwia zachowanie naturalnego wyglądu, pozwala także na bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności związanych z przeżuwaniem czy mówieniem – co jest szczególnie istotne w przypadku przednich zębów. Choć zabieg ten wymaga od pacjenta nieco więcej cierpliwości i dyscypliny, pozwala na zachowanie naturalnego uzębienia. Decyzja o przeprowadzeniu autotransplantacji zęba powinna być jednak zawsze poprzedzona dokładnymi badaniami i konsultacjami ze stomatologiem. Zachęcamy więc do kontaktu – gabinet dentystyczny Aldent służy poradą.