Podstawy konserwacji aparatu ortodontycznego

Noszenie aparatu ortodontycznego nie kojarzy się już z niczym wstydliwym, nawet dorosłym osobom. Przełamanie stereotypów cieszy i zachęceni coraz większą liczbą osób chcących wyrównać wady zgryzu, postanowiliśmy opublikować specjalny artykuł. Opowiemy w nim, jak dbać o aparat ortodontyczny oraz jakich narzędzi i środków do tego używać.

Czyszczenie ruchomego aparatu na zęby

W naszym cyklu wpisów blogowych staramy się edukować pacjentów, aby mogli w jak największym stopniu samodzielnie dbać o własne uzębienie. Zalecenia odnoszące się do przestrzegania zasad higieny dotyczą jednak nie tylko samej szczęki i żuchwy, ale także konstrukcji poprawiających zgryz. Wiele zależy od jej rodzaju. Oczywiście w każdym przypadku powinno się zachować systematyczność i nie doprowadzać do zaniedbań, ale na czym innym polega konserwacja aparatu ruchomego (potocznie nazywanego “zdejmowanym”), a odmienne rekomendacje dotyczą dbałości o aparat stały.
 
Pierwszy z wymienionych rodzajów aparatów ortodontycznych jest popularny zwłaszcza wśród młodszych pacjentów. Nierozwinięty w pełni zgryz często nie wymaga tak poważnych interwencji i ortodonta w klinice stomatologicznej może zalecić użycie np. aparatu zakładanego tylko na noc. Wówczas należy skorzystać ze specjalnej szczoteczki do aparatów i protez zębowych oraz pasty. Trzeba zachować przy tym szczególną ostrożność, aby nie odkształcić drutów. Po dokładnym wyczyszczeniu wystarczy spłukać wymiecione resztki pod bieżącą wodą, schować aparat do pudełka i położyć w suchym miejscu.

Konserwacja stałych aparatów ortodontycznych

Skomplikowane wady zgryzu, których nie da się doraźnie korygować, zazwyczaj wymagają założenia na zęby aparatu stałego. Konstrukcja tego rodzaju przeważnie składa się z: zamków (np. metalowych, rodowanych czy ceramicznych), ligatur (nazywanych pieszczotliwie “gumeczkami”) i łuków podtrzymujących całość. Aparat jest umieszczony na wszystkich zębach szczęki lub żuchwy, dlatego dbałość o tak wiele małych elementów wymaga wiele uwagi.
 
Wśród akcesoriów do konserwacji aparatu ortodontycznego na pewno musi znaleźć się specjalna szczoteczka z włóknami ułożonymi w kształt litery V, która ułatwia wymiatanie resztek jedzenia. Przydać może się także inna szczoteczka, o mniejszej główce. Nazywana jest pęczkową i umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Pamiętać należy również o paście do zębów dla osób noszących aparat ortodontyczny. To zalecany typ produktów, ponieważ oprócz zawierania substancji łagodzących i przeciwbakteryjnych, nie reaguje niekorzystnie z materiałami, z jakich wykonuje się aparaty.
 
Gdy noszenie aparatu sprawia dyskomfort, pojawia się bolesny problem. Najlepiej w tym celu użyć wosku ortodontycznego, łagodzącego powstały dyskomfort. Delikatna konsystencja sprawia, że nieprzyjemne odczucie zmniejszy się, natomiast aparat pozostanie w nienaruszonym stanie. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w obrotowy wyciorek oraz nitkę ortodontyczną. Tak zadbane zęby będzie można z dumą pokazać w gabinecie dentystycznym podczas wizyty kontrolnej.