PL EN
1 sierpnia 2022

Zdrowie zębów a choroby układu krążenia

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym […]

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i przestrzeganie reguł higieny jamy ustnej mają wpływ nie tylko na piękny i zdrowy uśmiech. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że kłopoty z uzębieniem mogą oddziaływać na inne aspekty zdrowia organizmu. Takim przykładem jest chociażby korelacja między chorobami zębów a układem krążenia.

Bakterie próchnicotwórcze wrogiem układu krążenia

Niekorzystny wpływ na układ krążenia może mieć nawet pozornie nieszkodliwa próchnica. Bakterie próchnicotwórcze, które nie są usuwane z jamy ustnej, mogą doprowadzić do zapalenia miazgi. Wówczas mają bardzo ułatwioną drogę dostania się do krwioobiegu, a dalej – do kolejnych organów. Szczególną uwagę należy zwrócić na związek między nieleczoną próchnicą a zapaleniem wsierdzia lub rozwojem miażdżycy. Zdarza się też, że problemy ze stanem uzębienia powodują uszkodzenie zastawek i pojawienie się choroby niedokrwiennej serca.

 

Warto uczulić na te kwestie osoby, które na co dzień zmagają się z chorobami układu krążenia, a także układu sercowo-naczyniowego. Pacjenci po zawale serca lub udarze powinni przestawić historię chorobową podczas pierwszej wizyty w klinice dentystycznej. W ten sposób lekarz jest w stanie odpowiednio dopasować metody leczenia do indywidualnego przypadku. Trzeba o tym powiadomić również ze względu na dobór leków. Część z nich posiada wyraźne przeciwwskazania w kontekście użycia przez osoby zmagające się z chorobami układu krążenia.

Najczęstsze skutki powikłań

Szacuje się, że to właśnie choroby układu krążenia mają duży wpływ na śmiertelność populacji. Zawały mięśnia sercowego oraz udary spotykają coraz młodsze osoby i pomimo zwiększenia wiedzy o ich przyczynach, wciąż trudno jest drastycznie zmienić niekorzystne statystyki. Jednak nie tylko próchnica może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia.

 

Osoby, którzy nie leczą zębów i  zaniedbują higienę, dużo częściej mierzą się z chorobami wieńcowymi. Może to być skutek powikłań po przewlekłym zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych. Ma to związek z faktem, że infekcje wierzchołka korzenia zęba mają taki sam profil patogenu. Początkowo stany zapalne nie muszą wiązać się z wyraźnymi objawami. Niemniej układ odpornościowy stara się walczyć z bakteriami osadzonymi na ściankach naczyń krwionośnych, gdzie zamieniają się w blaszkę miażdżycową.

Zapobieganie chorobom układu krążenia w gabinecie stomatologicznym

Jak więc sprawić, aby stan uzębienia nie wpływał na rozwój chorób układu krążenia? Tylko częsta profilaktyka i natychmiastowe leczenie może przynieść pożądane skutki. Tak jest w przypadku próchnicy, tak też będzie przy zapaleniu miazgi, pojawieniu się ropni czy torbieli oraz przy wspomnianym już przewlekłym zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych. Specjalista z gabinetu stomatologicznego to lekarz-dentysta, więc dzięki szerokiej wiedzy medycznej potrafi wskazać niepokojące objawy i szybko na nie w prawidłowy sposób zareagować.

 

Zachęcamy zatem do odwiedzin w klinikach dentystycznych Aldent. Szeroko zakrojone badania z użyciem np. urządzeń RTG, pomoże wykryć patologiczny stan, nawet, jeśli nie jest on widoczny gołym okiem. A najczęściej takie są pierwotną przyczyną powikłań i dalszych komplikacji, które mogą skończyć się groźną nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta chorobą układu krążenia.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Szczegółowe informacje:
Polityka prywatności
Polityka cookies

Zamknij okno

Aldent