Czym są licówki kompozytowe i jakie jest ich przeznaczenie?

Określenie zawarte w tytule może niektórym czytelnikom wydać się obce. Warto jednak dowiedzieć się, czym są licówki kompozytowe. Zdobyta wiedza pomoże rozważyć opcję zdecydowania się na zabieg ich zastosowania zwłaszcza osobom, które od dawna marzą o śnieżnobiałym uśmiechu. A jak może w osiągnięciu tego celu pomóc gabinet stomatologiczny? Zachęcamy do lektury.

W trosce o estetyczny uśmiech

Każdy, kto będzie chciał założyć licówkę kompozytową, może w porozumieniu z lekarzem dobrać jej odcień. Niekoniecznie musi to być śnieżna biel. Licówka bowiem jest rodzajem nakładki na ząb, która może maskować nieestetyczne przebarwienia i zasłania inne naturalne defekty (np. diastemę). Sprawdza się także doskonale w przypadku, gdy ktoś odczuwa wstyd z powodu ukruszonego zęba. Za sprawą licówki zamontowanej w klinice dentystycznej jest w stanie w stosunkowo niedrogi sposób rozwiązać swój problem.

 

Do produkcji tego rodzaju nakładek używa się tych samych materiałów, z których tworzy się wypełnienia ubytków. To trwałe kompozyty, więc nie należy obawiać się, że efekt przeminie po kilku dniach lub tygodniach. Warto podkreślić, że sam zabieg założenia licówki w gabinecie stomatologicznym nie jest skomplikowany, więc trwa stosunkowo krótko. Często wystarczy jedna wizyta, aby pacjent mógł cieszyć się z inwestycji w licówki kompozytowe.

 

Warto też podkreślić, że zmiana odcienia nie rodzi problemów. Jeśli pacjent w domu stwierdzi, że wolałby jednak postawić na śnieżną biel, może zgłosić się do kliniki dentystycznej, aby wykonać licówkę od nowa. Chociaż to rzadkie sytuacje, ponieważ specjaliści służą radą i po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem rekomendują najlepsze rozwiązanie.

Kiedy nie można zastosować licówek kompozytowych?

Większość osób może skorzystać z tej usługi stomatologicznej. Istnieją jednak konkretne przeciwwskazania. Licówek kompozytowych nie mogą nosić pacjenci z głęboką wadą zgryzu, poważnym urazem korony zęba oraz ci, którzy zmagają się z bruksizmem. Wówczas lekarz w gabinecie dentystycznym powinien najpierw uporać się z głównym problemem, a następnie rozważyć razem z pacjentem możliwość założenia licówki kompozytowej.

 

Innym przeciwwskazaniem może być zbyt mała ilość szkliwa. Przeszkodą bywają także choroby dziąseł. Czasami nawet zbyt mały rozmiar zębów może dyskwalifikować pacjentów, którzy chcą skorzystać z usługi zamontowania licówki kompozytowej. Gdy jednak przejdą pozytywną weryfikację w klinice stomatologicznej, mogą liczyć na efekt utrzymujący się od 2 do 5 lat. To zatem trwały sposób na zamaskowanie defektów estetycznych w jamie ustnej.

 

Trwałość licówek zależy też od zachowań pacjentów. Przestrzeganie zasad higieny i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym zwiększają szansę na utrzymanie się efektu. I oczywiście pozytywnie wpływają na stan jamy ustnej. Kolor licówki nie zmieni się, o ile z umiarem będziemy spożywać silnie barwiące posiłki i napoje. Jeśli jesteś zainteresowany założeniem licówek kompozytowych, odwiedź jedną z klinik dentystycznych Aldent. Znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie, które pomoże uzyskać piękny uśmiech.