Skąd się bierze kamień nazębny i jak mu zapobiegać?

Nawet regularne szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby skutecznie usunąć gromadzący się kamień nazębny. Dlaczego to niezwykle trudny przeciwnik i zmora pięknego uśmiechu? Czym jest tak naprawdę kamień nazębny, jak powstaje i w jaki sposób można spróbować go usunąć? Gabinet stomatologiczny Aldent postanowił omówić to zagadnienie na łamach poniższego artykułu.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Powracający kamień nazębny to problem, z którym zmaga się wielu pacjentów. Warto zatem ustalić jego źródło. Kamień jest skutkiem mineralizacji płytki nazębnej. Gromadzona w ustach ślina ma w składzie sole mineralne, które po kontakcie z bakteriami obecnymi w jamie ustnej i resztkami jedzenia, tworzą na powierzchni zębów osad.

 

Regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych pomaga zapobiec przekształceniu płytki nazębnej w kamień nazębny. Ale niedokładne wykonywanie podstawowych czynności higienicznych może sprawić, że pozostałości płytki osadzają się na dłużej, po czym z czasem twardnieją. Udział w tym procesie mają m.in. obecne w ślinie fosforany wapnia.

 

Kamień nazębny zwiększa ryzyko pojawienia się zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Prewencyjne działania mogą ograniczyć się do właściwej, czyli częstej i dokładnej higieny jamy ustnej, ale pacjentom mimo wszystko polecamy profesjonalny zabieg usuwania kamienia w gabinecie dentystycznym. Na czym polega? Już wyjaśniamy.

Usuń kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym Aldent

Wprawdzie na decyzję o usunięciu kamienia nazębnego często wpływają kwestie estetyczne, prawdziwym powodem umówienia wizyty w gabinecie dentystycznym powinna być troska o własne zdrowie. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest skaling. Podczas tego zabiegu stwardniały osad jest niszczony przy pomocy ultradźwięków. Wyróżnić można zarówno skaling poddziąsłowy, jak i naddziąsłowy. Zabieg warto powtarzać nawet co pół roku.

 

Po skalingu rekomendujemy wykonać piaskowanie, aby dobrze wypolerować zęby i usunąć naloty np. z kawy lub herbaty. Prawidłowo wykonane w gabinecie stomatologicznym czynności mogą być dla pacjenta minimalnie inwazyjne. Do przeprowadzania zabiegu używa się specjalnego preparatu czyszczącego, więc uprzedzamy, że nazwa jest nieco myląca. Duże ciśnienie powietrza wypycha wodę, która pozwala oczyścić powierzchnię zęba z osadu, co przy okazji wpływa pozytywnie także na wygląd uśmiechu.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem dentystycznym. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego w Aldent jest szybki i maksymalnie bezbolesny. Skaling i piaskowanie to dwie osobne czynności, które mamy w ofercie. Najczęściej zalecamy wykonanie ich w pakiecie. Dodatkowo polecamy usługi związane z wybielaniem zębów i przypominamy, że najważniejsze w ochronie zębów przed różnymi problemami jest przede wszystkim higiena jamy ustnej (np. z dodatkową pomocą irygatora). Ten artykuł tylko tę tezę potwierdza.