Wpływ alkoholu na zęby – krótki rys teoretyczny

Negatywny wpływ alkoholu na funkcjonowanie organizmu jest nie tylko znany, ale i często podkreślany. Zwykle przywołuje się w tym kontekście problemy z wątrobą, sercem czy trzustką. Mało mówi się natomiast o zębach. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu. Zachęcamy do lektury!

Wpływ alkoholu na szkliwo zębów

Szkliwo pełni kluczową funkcję w ochronie zębów. Jest twardą powłoką, która zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem czynników zewnętrznych. Regularne spożywanie alkoholu może osłabiać szkliwo, sprawiając, że staje się ono bardziej podatne na działanie bakterii. Wpływ na to ma kwaśne pH napojów alkoholowych, powodujące erozję warstwy ochronnej.

 

To jednak niejedyny problem związany z częstym piciem alkoholu. Napoje procentowe zawierają cukier, który osadza się na zębach. W połączeniu z osłabionym szkliwem przyspiesza to rozwój próchnicy. Ponadto alkohol zwiększa ryzyko pojawienia się chorób dziąseł oraz wystąpienia innych problemów jamy ustnej, takich jak suchość podniebienia czy podrażnienie błony śluzowej.

 

Jednym z problemów, z którymi wiele osób boryka się po spożyciu alkoholu, jest przebarwienie zębów. Substancje barwiące obecne w napojach alkoholowych, takie jak taniny, mogą powodować powstawanie plam i zmiany koloru.

 

Warto pamiętać, że higiena jamy ustnej ma duże znaczenie dla ogólnego zdrowia organizmu. Co należy więc zrobić? Ograniczenie spożycia alkoholu to podstawa, należy odwiedzać też gabinet dentystyczny. Regularne wizyty są podstawą w przypadku chęci utrzymania zdrowych zębów i zapobiegania poważnym schorzeniom jamy ustnej.

Jak minimalizować negatywny wpływ alkoholu na zęby

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, kiedy zależy nam na dbaniu o zdrowe uzębienie, jest oczywiście ograniczanie spożywania alkoholu. Dziś coraz więcej mówi się o konieczności rezygnacji z napojów wyskokowych. W wielu sklepach bez problemu znajdziemy nasze ulubione trunki w odmianie „free”, a więc o śladowym stężeniu alkoholu. Jeśli planujemy spotkanie z bliskimi lub po prostu nie chcemy rezygnować ze smaku napojów – takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę. 

 

Wartym rozważenia sposobem dbania o zęby w kontekście picia alkoholu jest też korzystanie z papierowych słomek. Problemy ze szkliwem wynikają z bezpośredniego kontaktu napoju z zębami, a dzięki słomce płyn trafia bezpośrednio na język i do gardła. Inną prostą metodą zabezpieczenia zębów przed szkodliwym wpływem alkoholu jest picie wody między napojami alkoholowymi. Woda pomaga wstępnie oczyścić jamę ustną, co zmniejsza stężenie kwasów i cukrów.

 

Uniwersalnym i zawsze skutecznym sposobem dbania o zdrowie oraz zębów jest po prostu regularna higiena. Szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej są niezwykle ważne, szczególnie po spożyciu alkoholu. To pomaga w usuwaniu resztek napojów alkoholowych oraz zapobiega rozwojowi próchnicy i innych problemów jamy ustnej. Kiedy następnym razem odwiedzisz nasz gabinet stomatologiczny, dopytaj o dodatkowe metody utrzymywania higieny.