Do czego służy autoklaw? Poznaj standardy higieniczne

Poznaj jedno z używanych przez nas urządzeń, czyli autoklaw.
Co ma wspólnego z narzędziami dentysty? Przeczytaj artykuł i przekonaj się!

Wszyscy pacjenci, którzy odwiedzają gabinet stomatologiczny chcą mieć pewność, że zabiegi tam przeprowadzane są wykonywane w odpowiednich warunkach. Dotyczy to przede wszystkim standardów higienicznych, pozwalających obniżyć do minimum ewentualne ryzyko infekcji lub zakażenia. W gabinecie ważnym urządzeniem jest zatem autoklaw, którego funkcje wspierają starania lekarzy dbających o nienaganny przebieg procesu leczenia.

Zasada działania autoklawu

Urządzenie nazywane autoklawem służy do sterylizacji narzędzi. Korzystać z niego może zarówno gabinet dentystyczny, jak i kosmetyczny. Często używany jest też przez osoby zajmujące się przekłuwaniem uszu, czyli piercingiem. Proces sterylizacji umożliwia zlikwidować ryzyko zakażeń grzybiczych, pasożytniczych, bakteryjnych i wirusowych.

Z zewnątrz urządzenie wygląda jak niewielkich rozmiarów mikrofalówka lub sejf. Zajmuje mało miejsca, więc swobodnie może zmieścić się w każdym gabinecie. Autoklaw do sterylizacji narzędzi specjalistycznych wykorzystuje parę, która pod ciśnieniem dezynfekuje umieszczone w środku przedmioty. Jest to możliwe dzięki wytworzeniu się frakcjonowanej próżni wstępnej.

W wysokiej temperaturze na poziomie około 130 stopni Celsjusza giną wszelkie drobnoustroje – na skutek koagulacji, a następnie denaturacji białek mikroorganizmów. Sterylne warunki zapewnia hermetyczne zamknięcie wspierane przez ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Na manometrze użytkownik autoklawu może sprawdzać bieżące ciśnienie, natomiast na panelu elektronicznym jest w stanie ustawić temperaturę.

Wykorzystanie wysokiego ciśnienia sprawia, że para nie ulega skropleniu. Wytworzenie próżni wewnątrz urządzenia to pierwszy etap pracy sprzętu. Następnie autoklaw wtłacza parę i następuje proces sterylizacji przy odpowiednio wysokiej temperaturze. Aby urządzenie działało prawidłowo, potrzebna jest woda destylowana. Po tej czynności autoklaw wychładza wnętrze. Cały proces w nowoczesnych modelach trwa od 20 do 30 minut.

Co jeszcze warto wiedzieć o autoklawach?

Oferta producentów takich urządzeń nie jest jednorodna. Dopuszczone do użytku autoklawy muszą spełniać normy techniczne oraz dawać szansę stworzyć warunki sanitarne określane przez Ministra Zdrowia w stosownym rozporządzeniu. Warto wiedzieć, jakie są szczegółowe zasady eksploatacji autoklawu, budowa sprzętu oraz czynności konserwacyjne. Przy zakupie urządzenia warto dopytać sprzedawcę, czy dany model należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego.

Nabywcy autoklawu, którzy prowadzą np. gabinet stomatologiczny, powinni zwrócić uwagę na klasę sprzętu. Istnieje kilka rodzajów, w tym coraz rzadziej spotykane autoklawy klasy N i S, które uważane są niestety jako zbyt przestarzałe. Nowoczesne standardy i normy spełniają autoklawy klasy B, zaliczane do sterylizatorów parowych. Mogą posiadać drukarki oraz złącza USB, co jest istotne z punktu widzenia archiwizacji danych, zarówno w formie fizycznego wydruku, jak i cyfrowego zapisu.