Implanty, czyli dlaczego warto uzupełniać braki zębowe

Implanty dentystyczne stały się powszechnie uznanym rozwiązaniem w dziedzinie stomatologii. Dowiedz się, dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu.

Implanty dentystyczne stały się powszechnie uznanym rozwiązaniem w dziedzinie stomatologii. Wiele osób borykających się z dyskomfortem ubytków zębowych decyduje się na wstawienie sztucznego uzębienia, aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem od ucha do ucha. Warto zastanowić się, dlaczego rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów poszukujących trwałego i estetycznego rozwiązania na utracone zęby.

Dlaczego warto uzupełniać braki w uzębieniu?

Oprócz osiągnięcia estetycznie atrakcyjnego uśmiechu, posiadanie pełnego zestawu zębów ma szereg korzyści pod względem komfortowego żucia. Po usunięciu nawet jednego zęba w jamie ustnej zachodzi szereg niekorzystnych zmian. Zęby graniczące z luką mają tendencję do przechylania się w kierunku pustego obszaru. Przy dużych nachyleniach utrudnia to leczenie takich zębów i może prowadzić do ich złamań, a czasami także uniemożliwia uzupełnienie braku zęba. W takich wypadkach koniecznie może być leczenie ortodontyczne.

Zgodnie z zasadą mówiącą, że „nieużywany organ zanika”, w miejscu ekstrakcji dochodzi również do stopniowej utraty kości. Im dłużej trwa taki stan, tym większa jest utrata kości. W skrajnych przypadkach zanik jest tak duży, że uniemożliwia jakąkolwiek odbudowę. Ponadto ząb przeciwstawny do usuniętego dąży do kontaktu z zębem, którego już nie ma. Może to doprowadzić do utraty jego stabilności, podparcia kostnego, a nawet do tak dużej ruchomości, że będzie musiał być usunięty. Innymi słowy, można stracić kolejny ząb z powodu zaniechania uzupełnienia luki po zębie usuniętym przed laty. 

Braki zębów skutkują nadmiernym przeciążeniem pozostałych, zarówno sąsiadujących z luką, jak i znajdujących się po drugiej stronie żuchwy czy szczęki. Objawiać się to może szybszym wypadaniem wypełnień lub pękaniem ścian zębów. Osoby, u których doszło do powstania przerw w uzębienie, mogą także skarżyć się na problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi w postaci trzasków, dolegliwości bólowych czy przeskakiwania. Tego typu problemy wymagają konsultacji ze specjalistą. 

Istniejące braki w uzębieniu zmieniają wygląd nie tylko jamy ustnej, ale również twarzy poprzez zapadanie tkanek policzków i ust. Przyczyniać się mogą do poważnych problemów z układem pokarmowym, wynikających z niedokładnego rozdrabniania pokarmów. Niekiedy utrudniają nawet artykulację słów, co może prowadzić do trudności z mówieniem, na przykład seplenienia. Dlatego tak ważne jest, by każdy utracony ząb został uzupełniony, najszybciej jak to możliwe. 

Przywracanie brakujących zębów umożliwia zachowanie i ochronę zdrowej, naturalnej kości oraz zapewnia właściwe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Finalnie uzupełnianie uzębienia implantami pomaga unikać wielu problemów zdrowotnych.

Bezpieczeństwo i trwałość implantów dentystycznych

Implanty dentystyczne są zwykle wykonane z biokompatybilnych materiałów, takich jak tytan. Są one bezpieczne dla organizmu i nie wywołują reakcji alergicznych. Dodatkowo sztuczne uzębienie charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Jest to inwestycja na lata.

Naturalny wygląd i komfort

Jednym z podstawowych powodów, dla których warto zdecydować się na implanty, jest przywrócenie naturalnego wyglądu i komfortu przeżuwania. Implanty dentystyczne są osadzone w kości szczęki lub żuchwy. Pozwala to na uzyskanie stabilnej struktury, przypominającej naturalne zęby. Dzięki temu, że implanty odtwarzają fizjologiczne warunki przenoszenia sił podczas przeżuwania pokarmów, pacjenci mogą cieszyć się powrotem do stanu prawie jak przed ekstrakcją.

Proces odbudowy i estetyki uśmiechu

W porównaniu do tradycyjnych protez, które mogą potęgować zanik kości, implanty oferują unikalną możliwość zachowania struktury kostnej w miejscu brakującego zęba. Ten proces, znany jako osseointegracja, pozwala na zintegrowanie implantu z kością. Implanty pozwalają także na odtworzenie naturalnej linii dziąseł i uzyskanie estetycznego uśmiechu.

Skuteczność w porównaniu z protezami

Wielu pacjentów, którzy mieli do czynienia zarówno z protezami, jak i implantami, zgodnie potwierdza, że drugi wariant jest skuteczniejszym rozwiązaniem. Protezy mogą powodować dyskomfort, ucisk oraz niewygodne przemieszczanie się. Z powodu swojej objętości często są przyczyną problemów z mową i artykulacją. Takie efekty uboczne negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Implanty dentystyczne natomiast odtwarzają naturalne warunki dla kontaktów języka z łukami zębowymi tak jak w przypadku własnych zębów. Gwarantują stabilność, pewność oraz pełen komfort użytkowania w każdej sytuacji w życiu osobistym i zawodowym. Umożliwiają funkcjonowanie bez obaw o przemieszczanie się czy nieestetyczny wygląd. 

Przeciwdziałanie problematycznym skutkom braków zębowych

Braki zębowe mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak  wspomniany zanik kości. Nie można jednak zapomnieć również o problemach związanych ze spadkiem pewności siebie czy radykalnym obniżeniem samopoczucia. Warto pamiętać o psychicznym aspekcie ubytków zębowych, które mogą wywrzeć długotrwałą traumę. Wybierając implanty dentystyczne, pacjenci skutecznie przeciwdziałają tym potencjalnym skutkom, zachowując zdrowie jamy ustnej i poprawiając jakość życia.

Zaufaj profesjonalistom z Aldent i wybierz pełny uśmiech!