PL EN
10 kwietnia 2020

Profilaktyka dentystyczna u dzieci – o czym warto pamiętać?

Sporo problemów stomatologicznych u dorosłych […]

Sporo problemów stomatologicznych u dorosłych pacjentów jest skutkiem zaniedbań w okresie dzieciństwa. Z tego powodu warto pamiętać o profilaktyce dentystycznej, która chroni przed poważniejszym zniszczeniem zębów przez próchnicę. Jakie środki ostrożności należy podjąć w pierwszej kolejności? Z doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta w Aldent – gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu, to dla naszych najmłodszych pacjentów ogromne przeżycie. Przebywanie w nieznanym miejscu i zetknięcie z niespotykaną dotąd sytuacją bywa źródłem stresu. Wykwalifikowana kadra kliniki doskonale to rozumie, dlatego otacza dzieci szczególną opieką. Obawy są zresztą całkowicie nieuzasadnione, ponieważ działania profilaktyczne przeprowadzane w naszej klinice są na ogół bezbolesne i mają charakter prewencyjny.

 

Szybki rozwój dziecka sprawia, że jest ono narażone na wiele niebezpieczeństw. Już nawet zaniedbania w okresie niemowlęcym, związane z nieprawidłowym ułożeniem głowy podczas karmienia czy spania, lub nadmierne gryzienie przedmiotu i ssanie kciuka, może doprowadzić do wykształcenia się niepożądanej wady zgryzu. Równie groźna jest oczywiście próchnica. Co zrobić, aby nie ograniczyć szansę na jej wystąpienie?

Czym jest próchnica i jak powstaje?

Obecnie szacuje się, że nawet 80% pięcioletnich dzieci zmaga się z próchnicą mlecznych zębów. One wprawdzie wypadną, ale problemy przenoszą się na nowo powstałe zęby stałe. Kłopot stomatologiczny zatem nie znika, więc trzeba powziąć odpowiednie działania. Próchnicę powodują bakterie, które osadzają się na płytce nazębnej. Ich wzrost zależy od ilości przyjmowanych w pokarmie cukrów. Tkanki zęba mogą też być mniej lub bardziej podatne na odwapnienie, więc trudno przewidzieć, kiedy i w jakim zakresie rozwinie się próchnica u dziecka.

Systematyczne wizyty i przeglądy uzębienia u dzieci prowadzone przez klinikę dentystyczną we Wrocławiu to skuteczny sposób na dostrzeżenie próchnicy we wczesnym stadium rozwoju. U stomatologa najlepiej pojawić się pierwszy raz po pół roku od pojawienia się mlecznych zębów. Tak szybka wizyta pozwala nauczyć maluchy, że odwiedziny u dentysty to coś naturalnego i nie trzeba się tego bać.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli profilaktyka w praktyce

Niewielkie ubytki powstają, gdy dziecko nie ma wykształconego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować rano i wieczorem – najpierw bez pasty, a dopiero z czasem stosować niewielkie dawki fluoru. Dodatkowo warto nitkować przestrzeń międzyzębową (zalecane dopiero od 6-7 roku życia) oraz płukać jamę po posiłku. Tych kilka czynności umożliwia cieszyć się jedzeniem, bez konieczności zamartwiania się o pojawienie się próchnicy.

Wiele zależy od właściwej postawy rodziców. Nie należy oblizywać smoczka, ani żadnych przedmiotów, które później mają znaleźć się w ustach dziecka. Brak stosowania się do tego zalecenia może spowodować przenoszenie się bakterii próchnicotwórczych. Oczywiście należy dawkować słodycze i szkodliwe przekąski, które nie tylko wpływają na zwiększenie ryzyka otyłości, ale i niekorzystnie oddziałują na zęby. Jeśli dentysta nie zaleci objęcia małego pacjenta szczególną opieką stomatologiczną, jedna wizyta rocznie jest wystarczającym działaniem profilaktycznym.

 


Aldent