PL EN
17 lipca 2020

Wybielanie zębów – skuteczny sposób na piękny uśmiech

Dominacja kultury wizualnej umocniła znaczenie […]

Dominacja kultury wizualnej umocniła znaczenie atrakcyjnego wyglądu i jego poszczególnych elementów w postrzeganiu drugiego człowieka. Wiedzą o tym doskonale przede wszystkim osoby medialne i publiczne: dziennikarze, politycy, urzędnicy czy aktorzy. Pozytywny wizerunek stał się obiektem pożądania także dla ludzi spoza wymienionego grona, którzy coraz częściej zgłaszają się do gabinetów dentystycznych, aby wybielić zęby. To bowiem piękny, śnieżnobiały uśmiech ma być gwarancją lepszych stosunków międzyludzkich, a co za tym idzie – szansą na dobrą posadę, popularność i szczęśliwsze życie. Na czym polega ten zabieg należący do szerokiego zasobu usług stomatologii estetycznej? Wyjaśniamy.

Profesjonalne wybielanie zębów w klinice stomatologicznej

Czy biel to naturalny kolor zębów? Niekoniecznie, lecz utarło się na przestrzeni ostatnich dekad, że właśnie ta barwa powinna gościć w jamie ustnej. Ma to związek m.in. z wyrazistym kontrastem, jaki tworzy z czerwienią ust, dziąseł i podniebienia. Duże znaczenie mają także skojarzenia. Nie bez przyczyny w malarstwie biały kolor podkreśla czystość i niewinność. Wybielone zęby imitują przewidywany efekt stosowania reklamowanej pasty do zębów. Dodatkowo mogą wskazywać na szczególną dbałość o higienę oraz… szczerość intencji rozmówcy.

 

Z punktu widzenia personelu kliniki stomatologicznej głównym celem profesjonalnego wybielania zębów jest tak naprawdę pozbycie się przebarwień. Powstają one na skutek np. picia kawy, herbaty lub palenia papierosów. Często są wywołane przewlekłymi chorobami, schorzeniami oraz dolegliwościami, bądź są efektem przyjmowania leków. Żółtawy nalot wygląda nieestetycznie i może odpychać od kontaktu z daną osobą.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym?

Choć sam zabieg wybielania zębów nie jest skomplikowany, to nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Z tego powodu, stomatolog w klinice dentystycznej musi na samym początku przeprowadzić szczegółowy wywiad. Wprawdzie palacze papierosów zmagają się z przebarwieniami, to nałogowi miłośnicy nikotynowego dymu mogą spotkać się z odmową. Podobnie jak kobiety w ciąży, alergicy uczuleni na środek wybielający lub osoby poniżej 16 roku życia. Do przeciwwskazań należy także słaby stan uzębienia: nadwrażliwość zębów lub dziąseł, popękane szkliwo czy nadmierna liczba wypełnień.

 

Istnieje kilka najczęściej wykorzystywanych sposobów na wybielenie zębów. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie nakładek lub pasków wybielających, które są dostępne także w aptekach. Przeprowadzenie zabiegu w gabinecie stomatologicznym daje jednak pełną gwarancję uzyskania równomiernego efektu oraz znacznie większego rozjaśnienia. Alternatywną metodą jest użycie lasera lub specjalnych lamp: UV, Beyond albo Prevdent. We wrocławskich klinikach dentystycznych Aldent użycie nakładek to koszt rzędu 700 złotych, a lampy – 800 zł. Można także skorzystać z usługi wybielenia martwych zębów w cyklu trzech wizyt.

 

Po zabiegu warto stosować pastę wybielającą, która pomaga wydłużyć efekt rozjaśnienia. Przez kolejne trzy dni należy też unikać barwiących pokarmów i napojów: buraków, jagód, czekolady, czerwonego wina czy wspomnianej już kawy. Zęby mogą stać się nadwrażliwe na zimne i gorące posiłki. Przy dużym dyskomforcie warto pozostać w stałym kontakcie z lekarzem. Niemniej jednak wybielanie zębów pozostaje dobrym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu, który z pewnością olśni niejednego rozmówcę.


Aldent