Martwy ząb – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Na pewno kilka razy w życiu zdarzyło Ci się słyszeć o problemie martwego zęba. Co to właściwie oznacza i jak dochodzi do takiej sytuacji? Gabinet stomatologiczny Aldent spieszy z wyjaśnieniami! Po przeczytaniu tego wpisu, dowiesz się, czemu ząb obumiera i co można z nim zrobić. Zachęcamy do lektury!

Co oznacza, że ząb jest martwy i jak się to objawia?

Ząb człowieka składa się z kilku warstw: szkliwa, zębiny, miazgi i cementu. W tym artykule najbardziej interesuje nas miazga, która wypełnia komorę zęba i kanały korzenia. Pełni funkcję odżywczą (za sprawą sieci naczyń krwionośnych dostarcza do zęba tlen oraz substancje odżywcze) i czuciową (odpowiada za rejestrowanie bólu). Gdy miazga obumiera, ząb staje się martwy. Dlaczego tak się dzieje?

 

W gabinetach dentystycznych stomatolodzy spotykają się z różnymi przypadkami. Zazwyczaj pacjenci z niewłaściwą higieną jamy ustnej zmagają się z próchnicą. Gdy jest nieleczona, stopniowo się rozwija i „zjada” ząb, niszcząc kolejno szkliwo i zębinę, aż w końcu dostaje się do miazgi. Innym powodem obumierania zęba są uszkodzenia mechaniczne.

 

Należy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu stanu swojego uzębienia. To bardzo ważne, ponieważ początkowo trudno zorientować się, że jeden z zębów obumiera. Czasem może objawiać się dokuczliwym bólem oraz nadwrażliwością termiczną, czyli nadwrażliwością na spożywanie pokarmów o skrajnych temperaturach. U niektórych pacjentów pojawia się gorączka oraz ból całej szczęki lub żuchwy. Co ważne, gdy dochodzi do całkowitego obumarcia zęba, nie odczuwa się bólu, a to ze względu na zniszczenie receptorów czuciowych. Wszelkie dolegliwości mogą być związane z przeniesieniem zakażenia na sąsiadujące tkanki. Na zaawansowanym etapie obumieranie można rozpoznać po kolorze zęba, który zaczyna przybierać ciemną, siną barwę.

Co zrobić z martwym zębem? Podpowiadamy!

Przy problemie martwego zęba należy jak najszybciej działać. Odwlekanie wizyty w gabinecie stomatologicznym może doprowadzić m.in. do rozwinięcia się stanu zapalnego. Jakie kroki są podejmowane po postawieniu diagnozy?

 

W zależności od stopnia problemu, rozwiązań może być kilka. Jeżeli pozwala na to sytuacja, lekarz dentysta na pewno podejmie się próby leczenia i wykona zabieg endodontyczny, który polega na oczyszczeniu martwej miazgi z rozkładających się w niej tkanek, a następnie na uzupełnieniu jej specjalnym materiałem. Cały zabieg kończy się założeniem wypełnienia i uratowaniem zęba. Należy jednak zaznaczyć, że takie postępowanie dotyczy tylko wczesnych faz obumarcia miazgi.

 

Jeśli przed wykonaniem tego zabiegu, ząb zdążył zmienić swoją barwę, w celach estetycznych zaleca się wybielenie go. Co ciekawe, środek wybielający nakładany jest do wnętrza komory. Chcąc wrócić do jaśniejszego koloru zęba, być może konieczne okaże się kilkukrotne powtórzenie czynności.

 

Niestety, zdarzają się przypadki, w których z martwym zębem nie można już nic zrobić. Wtedy niezbędne jest natychmiastowe usunięcie go. Pozostawienie go w jamie ustnej może bowiem doprowadzić do pojawienia się ropni – niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.

 

Przypominamy o regularnych wizytach stomatologicznych! Gabinet dentystyczny Aldent we Wrocławiu to odpowiednie miejsce na to, aby sprawdzić stan swojego uzębienia.