Halitoza. O przyczynach nieświeżego oddechu

Krzywy zgryz to nie jedyny “wstydliwy” problem, jaki można rozwiązać w gabinecie stomatologicznym. Część pacjentów zgłasza się do dentysty z prośbą o pomoc w zakresie przywrócenia świeżego oddechu. Jest to złożona kwestia, ponieważ przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być kilka. Jak ustalić źródło problemu i jakie są najskuteczniejsze sposoby na jego redukcję? Zachęcamy do lektury.

Myjmy (nie tylko) zęby!

Na pierwszym miejscu rankingu powodów nieświeżego oddechu jest niewłaściwie przeprowadzana higiena jamy ustnej. Zdecydowanie nie warto spieszyć się podczas szczotkowania zębów. Część pacjentów ma wprawdzie świadomość znaczenia prawidłowego sposobu zastosowania szczoteczki, ale zbyt często zdarza im się nie wykonywać zarówno ruchów wymiatających, jak i obrotowych. W wyniku tego rodzaju zaniedbań nie wszystkie resztki jedzenia zostają usunięte z przestrzeni międzyzębowej oraz kieszonek dziąsłowych.
 
Pozostałości po jedzeniu są atakowane przez bakterie beztlenowe, które podczas powolnego rozkładu wydzielają nieprzyjemny zapach. Spora grupa bakterii osiada także na języku, o którym mało kto pamięta podczas mycia zębów. Zazwyczaj pacjenci kliniki dentystycznej przyznają otwarcie, że ich zdaniem płukanie ust mieszaniną pasty do zębów i wody wystarczy do pozbycia się niewidocznych intruzów z języka. Tymczasem resztki pokarmu, białka śliny oraz pozostałości po barwiących napojach (np. kawie) tworzą na nim biały nalot, będący także współwinnym brzydkiego zapachu z ust.
 
Czy zatem kolejny raz na łamach naszego bloga polecimy regularną higienę jamy ustnej i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym? Oczywiście, bo to najlepszy sposób na nieświeży oddech! Warto pamiętać, że od profilaktyki i codziennej dbałości o uzębienie zależy w głównej mierze jego stan.
 
Aby dbać o świeży oddech trzeba używać:
– pasty do zębów i szczoteczki przynajmniej dwa razy dziennie;
– płynu do płukania ust przynajmniej dwa razy dziennie;
– nici dentystycznej po każdym posiłku.

Inne czynniki wpływające na nieświeży oddech

Nieświeży oddech ma również swoją specjalistyczną nazwę. Utrzymujący się długotrwale nieprzyjemny zapach z ust to halitoza. Niekoniecznie musi pojawić się na skutek zaniedbań higienicznych. Stomatologiczną przyczyną halitozy może być m.in. zaawansowana próchnica zębów, nagromadzony kamień nazębny, paradontoza lub nawet grzybica jamy ustnej.
 
Łagodne objawy halitozy występują np. za sprawą niewłaściwej diety. Skłonność do jedzenia potraw i składników o aromatycznym zapachu zwiększają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego zapachu. Niebagatelny wpływ na oddech ma również spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz oczywiście palenie tytoniu.
 
Jeśli w otoczeniu znajdują się osoby, które zmagają się z nieświeżym oddechem lub akurat tego dnia z ich ust nie wydobywa się przyjemny zapach, należy wstrzymać się z kąśliwymi uwagami. Nie zawsze halitoza jest wynikiem zaniedbań, łakomstwa lub słabości do używek. Część osób zmaga się z problemem, ponieważ cierpi na przewlekłe stany zapalne migdałków, refluks lub mocznicę. Spora grupa pacjentów skarży się na nieświeży oddech, który pojawił się po rozpoczęciu terapii lekowej.

Zmagasz się z halitozą? Nie wiesz, do kogo się zgłosić? Umów wizytę w gabinecie stomatologicznym Aldent! Chętnie wskażemy Tobie konkretne rozwiązanie problemów z nieświeżym oddechem.