Diagnoza: ropień zęba. Jak uniknąć zakażenia?

Ból zęba znany jest każdemu z nas. Dlaczego występuje i jest tak nieznośny? Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest ropień zęba. Co ciekawe, wyróżnić można aż trzy rodzaje tej dolegliwości. Czym się charakteryzuje, jak powstaje i co należy zrobić, aby uniknąć powstania ropnia w jamie ustnej? Wyjaśniamy w artykule.

Najczęstsze przyczyny rozwoju ropnia zęba

Jak to zwykle bywa w stomatologii i diagnozowaniu problemów z zębami, także i w przypadku ropnia główną przyczyną jego powstania jest zaniedbanie higieny jamy ustnej. To właśnie nieleczona próchnica oraz przewlekłe zapalenie przyzębia przyspiesza proces przenikania bakterii do zębiny. Stamtąd już prosta droga do miazgi, czyli ukrwionej i unerwionej tkanki wypełniającej jamę zęba.

 

Zgromadzone bakterie produkują toksyny, stając się ogniskiem zakażenia. Komora stopniowo wypełnia się ropą, na którą składają się obumarłe tkanki i komórki bakteryjne. Proces zapalny tkanek okołowierzchołkowych jest groźny, ponieważ wierzchołki korzeni są umiejscowione w kości. Odpowiedzialność za pojawienie się zapalenia tkanek (i w konsekwencji ropnia) ponoszą również czynniki niezwiązane z zakażeniem bakteryjnym. Mogą mieć podłoże mechaniczne, alergiczne (np. na leki) lub autoimmunologiczne.

Charakterystyka rodzajów ropni zębowych

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zgłębienie problematyki ropni zębowych wymaga przedstawienia choćby w kilku słowach poszczególnych rodzajów dolegliwości. Kryterium podziału jest m.in. stopień zaawansowania stanu zapalnego, podstawowe objawy oraz miejsce występowania.

 

a) Ropień okołowierzchołkowy

 

Najczęściej spotykany rodzaj ropnia, typowy dla pierwszej fazy rozwoju dolegliwości. Towarzyszy mu intensywny ból, który pojawia się stale lub występuje np. przy czynności gryzienia. W obszarze występowania ropnia okołowierzchołkowego następuje nasilony ruch krwi.

 

b) Ropień podokostnowy

 

Jest związany z najostrzejszym etapem przebiegu zapalenia tkanki. Objawy wskazane przy charakterystyce ropnia okołowierzchołkowego są nasilone. Zwielokrotniony ból pojawia się, ponieważ ropa trafia do bogato unaczynionej i unerwionej miejsca. Mowa o okalającej kość okostnej, która podczas procesu odwarstwiania na skutek działania ropy sprawia ogromny ból pacjentowi.

 

c) Ropień podśluzówkowy

 

Po pokonaniu tak długiej drogi ropa ostatecznie wydostaje się na zewnątrz. Wysięk ropny do jamy ustnej jest dla pacjenta kliniki dentystycznej niekomfortowy, ponieważ płyn ma bardzo nieprzyjemny zapach oraz charakterystyczny, intensywny posmak. Jedynym pocieszeniem jest drastyczne zmniejszenie odczuwanego bólu. Pozostałe objawy utrzymują się: gorączka trwa, a obszar obrzęku dziąsła może nawet ulec powiększeniu.

 

Najlepiej nie czekać, aż ropień osiągnie trzecie stadium rozwoju. Gdy pojawia się ból zęba, należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Pacjenci niestety często lekceważą dolegliwości i odkładają wizytę na później. Czasami posiłkują się “domowymi” sposobami: stosują środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanki lub — co gorsza — próbują samodzielnie przeciąć ropień.Doraźne ustąpienie bolesnych objawów nie rozwiązuje problemu. Lekarze kliniki dentystycznej są w stanie szybko zdiagnozować jego prawdziwe źródło i zastosować adekwatne środki zaradcze. We wrocławskich gabinetach stomatologicznym Aldent zabieg nacięcia ropnia wraz z zaopatrzeniem jest wykonywany bardzo sprawnie. Zachęcamy zatem pacjentów zmagających się z ropniem zęba do błyskawicznego umówienia wizyty.