PL EN
28 maja 2020

Endodoncja, czyli podstawowe informacje o leczeniu kanałowym zębów

Silny ból zęba może być […]

Silny ból zęba może być oznaką rozwoju zakażenia, które prowadzi do pojawienia się nieodwracalnego zapalenia miazgi. Zwalczaniem tego rodzaju problemów zajmuje się specjalny dział stomatologii – endodoncja.

 
Do powodów pojawienia się stanu zapalnego zalicza się przeważnie głębokie ubytki próchnicowe. Brak stosowania się do zaleceń z zakresu higieny jamy ustnej oraz długoletnie unikanie wizyt u dentysty może skończyć się fatalnie. W Aldent – gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu udaje się jednak uniknąć ekstrakcji nawet bardzo zniszczonego zęba dzięki przeprowadzeniu skutecznego i możliwie bezbolesnego leczenia kanałowego. Na czym polega ten zabieg?

Jak wygląda przygotowanie leczenie kanałowego zęba?

Osiągnięcia współczesnej endodoncji pozwalają pacjentom przejść przez zabieg bez narażenia na dodatkowe cierpienia. Znacznie rzadziej dentyści decydują się na bolesne zatruwanie zęba, które jeszcze do niedawna stanowiło nieodzowny element leczenia kanałowego. Doprowadzenie do powolnego obumierania tkanki za pomocą pasty z paraformaldehydem stosuje się nadal zwłaszcza przy zaawansowanym stanie zapalnym, choć nie wszyscy mogą z tej opcji skorzystać. W grupie ryzyka wystąpienia powikłań znajdują się osoby zmagające się ze schorzeniami serca, nerek i wątroby.

 

Za sprawą możliwości wykorzystania dokładniejszych narzędzi i przydatnych pomocy medycznych udaje się niemal natychmiast usunąć zniszczoną miazgę, zarówno z kanałów, jak i z komory zęba. Zastosowanie środków zaradczych zazwyczaj poprzedzone jest w Aldent – klinice dentystycznej we Wrocławiu wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Przy stawianiu diagnozy aparat RTG jest równie przydatny co mikroskop oraz endometr, czyli urządzenie do mierzenia głębokości kanałów. Specjalistyczny sprzęt umożliwia rozpoznanie skali problemu jeszcze na długo przed otwarciem zęba.

Przebieg leczenia kanałowego

Celem zabiegu endodontycznego jest usunięcie wszelkich bakterii próchniczych z zakażonych miejsc. Po dezynfekcji, kanały wypełnia się termoplastyczną gutaperką. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu udaje się dotrzeć nawet do niewidocznych gołym okiem zakamarków, co pozwala trwale pozbyć się problemu. Stosowanie nowoczesnych metod leczniczych umożliwia skrócenie długości całej procedury do jednego dnia. Zabieg w Aldent – gabinecie stomatologicznym we Wrocławiu trwa zazwyczaj kilka godzin, choć przy skomplikowanych przypadkach pojawia się potrzeba umówienia na kolejne wizyty.

 

Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu kanałów następuje zamknięcie korony zęba. W miejscu wywierconego otworu umieszczane jest wypełnienie lub uzupełnienie protetyczne w postaci porcelanowej korony. Leczenie kanałowe przebiega pod znieczuleniem miejscowym, co zmniejsza bolesność zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia przez okres od dwóch do trzech godzin. W kolejnych dniach trzeba zachować ostrożność, ale prawidłowo przeprowadzone leczenie sprawia, że pacjent bardzo szybko pozbywa się bólu i już po dwóch tygodniach dolegliwości całkowicie ustają. Nie można jednak zapomnieć o jednym – regularnym myciu zębów, które chroni od kolejnego zabiegu endodontycznego w innym miejscu jamy ustnej.


Aldent