Wybieramy najlepszy model szczoteczki sonicznej

Rynek akcesoriów do pielęgnacji i higieny jamy ustnej pełen jest produktów stanowiących alternatywę dla tradycyjnej szczoteczki do zębów. Wśród modeli najnowszej generacji wykorzystujących zaawansowaną technologię są szczoteczki soniczne. W dzisiejszym artykule opublikowanym na blogu kliniki dentystycznej Aldent wyjaśnimy w jaki sposób działają, czym się charakteryzują oraz jakie ich parametry są istotne przy zakupie.

Kilka najważniejszych informacji o szczoteczce sonicznej

Do rodziny szczoteczek elektrycznych należą m.in. modele rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne, wykorzystujące technologię ultradźwiękową oraz oczywiście omawiane dziś szczoteczki soniczne. Z zewnątrz wyglądają podobnie jak szczoteczki manualne, choć mają nieco większe rozmiary oraz grubszą rękojeść. To nie powinno zwieść potencjalnych użytkowników, ponieważ różnica w sposobie działania jest istotna. Wynika ona z wykorzystania fal dźwiękowych, które rozbijają łańcuchy bakterii nagromadzone w jamie ustnej.
 
Główka szczoteczki sonicznej rusza się kilkadziesiąt tysięcy razy na minutę, a w najbardziej zaawansowanych modelach notuje się prawie 100 tys. drgań wykonywanych w ciągu 60 sekund. Podczas szczotkowania zębów w wyniku pracy główki oraz znajdującego się na niej włosia emitowane są fale dźwiękowe. Potrafią docierać na kilka milimetrów od miejsca, gdzie szczoteczka manualna nie ma dostępu. Soniczne modele pracują z częstotliwością minimum 260 Hz, a oprócz rotacji wykonują także ruch wymiatający. W starciu z taką technologią bakterie nie mają szans przetrwania.

Prezentacja wybranych funkcji szczoteczek sonicznych

O rozwiązaniu tego rodzaju mówi się powszechnie już od jakiegoś czasu. Część osób porzuca manualne modele i próbuje alternatywnych przyrządów do higieny jamy ustnej. Wzrost zainteresowania szczoteczkami sonicznymi sprawił, że obecnie klienci mają coraz większy wybór. Większość z egzemplarzy oferuje podobny katalog atutów: umożliwiają usunąć płytkę nazębną, przebarwienia, są delikatne dla zębów oraz potrafią wykonać kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Jak więc rozpoznać, że dany model okaże się użyteczny i sprawi zadowolenie?
 
Jednym z kluczowych parametrów jest ilość wykonywanych ruchów na minutę. Niektórzy producenci używają sformułowania “drgań sonicznych” (½ ruchu sonicznego), aby lepiej wypaść w oczach klientów. Warto być czujnym i znać tę różnicę. W większości przypadków większa liczba ruchów lub drgań sonicznych świadczy o możliwości dokładniejszego czyszczenia jamy ustnej. Choć dobrze jest zwrócić uwagę także na pozostałe funkcje przedmiotu.

Dodatkowe opcje w szczoteczkach sonicznych

Innym wyróżnikiem produktów, wykraczającym poza standardowy zestaw opcji, jest np. wbudowany timer mierzący czas szczotkowania zębów. Większość lekarzy w gabinetach stomatologicznych rekomenduje, aby na tę czynność poświęcić przynajmniej 2 minuty. Timer powiadamia kiedy upłynęło wskazane 120 sekund. Dodatkowo co 30 sekund informuje, że pora przejść do czyszczenia kolejnej ćwiartki jamy ustnej.
 
Dostępne na rynku modele bywają wyposażone w dodatkowe programy, dzięki którym można zadbać o higienę jamy ustnej z wrażliwymi dziąsłami poprzez wybór zmniejszonej ilości drgań lub uaktywnić funkcję wybielającą. Wówczas szczoteczka zwiększa ilość drgań, a przez to jest w stanie dokładniej usunąć osad nazębny i pomóc zapobiec powstawaniu kamienia. W zaawansowanych modelach producenci montują również czujnik nacisku, który umożliwia szczoteczce kontrolować dociskanie główki do powierzchni zębów.
 
Zachęcamy do dzielenia się opiniami na temat szczoteczek sonicznych oraz do zadawania pytań dotyczących tej zaawansowanej technologii. Mamy nadzieję, że nasi dentyści z kliniki stomatologicznej Aldent będą w stanie wszystko jasno wytłumaczyć.